Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Palin: Obama er i lommen på BP

Sarah Palin forsøger at tørre ansvaret for oliekatastrofen i Den Mexicanske Golf af på Obama-administrationen

20:52, 24. maj 2010 | Mikkel Selin

Sarah Palin anklager Obama-administrationen for at være købt og betalt af det britiske olieselskab BP. (Foto: AP)
Sarah Palin anklager Obama-administrationen for at være købt og betalt af det britiske olieselskab BP. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate
Obamas præsidentkampagne modtog 77.000 dollar fra BP. (Foto: AP) Se stort billede | Del
Adskillige millioner liter råolie er allerede sluppet ud i Den Mexicanske Golf og kan resultere i den værste oliekatastrofe nogensinde. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

USA's præsident, Barack Obama, har svigtet sit ansvar i forbindelse med oliekatastrofen i Den Mexicanske Golf, fordi han er i lommen på olieselskabet BP. Det mener den tidligere republikanske guvernør og vicepræsidentkandidat, Sarah Palin.

Sarah Palin peger blandt andet på, at Obama under præsidentvalget i 2008 modtog et rekordstort kampagnebidrag på 77.000 dollar fra den britiske oliegigant.

- Jeg ved ikke, hvorfor spørgsmålet ikke er blevet rejst tidligere, men det kunne forklare, hvorfor Obama ikke har været hurtigere til at reagere på den potentielle tragedie, som vi nu ser i Den Mexicanske Golf, siger hun til tv-stationen Fox News, hvor hun er ansat som kommentator.

Læs: Overlad oprydningen til Moder Jord

- Hvis det nu havde været præsident Bush eller en anden republikansk præsident, der havde modtaget så meget i støtte fra BP som Obama, ja, så ville medierne have kastet sig over sagen, mener hun.

Oliepenge
Det Hvide Hus har svaret igen på anklagerne og siger, at Sarah Palin intet kender til olieindustrien.

- Jeg er næsten sikker på at olieindustrien ikke opfatter Obama-administrationen som en stor allieret. Jeg vil råde Sarah Palin til at sætte sig lidt bedre ind i tingene, siger talsmand Robert Gibbs til CBS-programmet 'Face the Nation'.

Læs: BP bliver grillet i USA

Obamas præsidentkampagne modtog i alt 898.000 dollar fra olie- og naturgasindustrien, mens den republikanske præsidentkandidat John McCain og makkeren Sarah Palin modtog næsten tre gange så meget, nemlig 2,4 millioner dollar, oplyser den etiske vagthund Center for Responsive Politics.

Olien har ramt land
Olieudslippet, som blev udløst af eksplosionen på BP’s boreplatform Deepwater Horizon 20. april, er stadig ikke stoppet og mindst 25 millioner liter råolie er allerede sluppet ud i Den Mexicanske Golf.

Læs: Stinkende tjære-bæ

BP har forsøgt flere forskellige løsningsmodeller for at stoppe olien i at fosse ud i havet, men intet har hidtil virket. Den amerikanske regering er ved at miste tålmodigheden med BP og siger, at myndighederne selv vil overtage oprydningsarbejdet, medmindre der sker noget drastisk ganske snart.

Olien har ramt kysten i delstaten Louisiana, hvor flere strande og havne er stærkt påvirket af katastrofen. Dyrelivet er hårdt ramt i området, hvor især fuglene har svært ved at håndtere olien.

Annonce