Indlæser...

Gingrich: Jeg tror, vi overrasker alle

Ekstrabladet.dk i USA: Newt Gingrich lover valggyser i Florida, hvor han duellerer mod rigmanden Mitt Romney om at blive republikanernes præsidentkandidat

19:40, 29. jan 2012 | Mikkel Selin

Ekstrabladet.dk taler med Newt Gingrich, da han ankommer til søndagsgudstjeneste i Lutz, Florida. (Foto: Benjamin Kürstein)
Ekstrabladet.dk taler med Newt Gingrich, da han ankommer til søndagsgudstjeneste i Lutz, Florida. (Foto: Benjamin Kürstein) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate
Romney rykker

To dage før republikanernes primærvalg i Florida er Mitt Romney gået yderligere frem i meningsmålingerne i forhold til sin nærmeste rival Newt Gingrich. Dermed står Romney til at vinde en overlegen sejr ved tirsdagens valg i Florida. Romney er favorit til at blive sit partis præsidentkandidat.

Romney har ifølge en måling fra Ipsos opbakning fra 42 procent af vælgerne. En tilsvarende måling fredag viste 41 procents støtte til Romney. Gingrich får 30 procent i søndagens måling. Det svarer til en tilbagegang på tre procentpoint i forhold til fredag. For få dage siden var der lagt op til et tæt løb mellem Romney og Gingrich

Annonce

Annonce

LUTZ, FLORIDA (ekstrabladet.dk): Trods ny modgang fejler optimismen intet, da Newt Gingrich ankommer til søndagsgudstjeneste i Idlewild-kirken i Lutz i Florida, hvor det næste republikanske primærvalg finder sted.

– Der kan ske meget i de næste par dage. Intet er afgjort, siger den konservative kandidat, der har set sin fremgang efter valgsejren i South Carolina fuse ud.

– Jeg har en god følelse. Jeg tror, vi overrasker alle, siger Newt Gingrich til ekstrabladet.dk, mens han med sin kone Callista i hånden pløjer sig gennem presseopbuddet og frem til kirkedøren.

Gingrich, en stærkt troende katolik, må hellere håbe, at han har guderne med sig – det kræver nemlig lidt af et mirakel, hvis han skal vinde tirsdagens valg.

Meningsmålingerne taler deres tydelige sprog. Mitt Romney har i den seneste måling fra Reuters/ Ipsos et forspring på 11 procentpoint. En anden måling fra NBC viser, at Romney har hele 15 procentpoint ned til Gingrich.

Læs: Ron Paul vil sende politikerne til...

Romney har desuden både flere penge og en bedre organisation i Florida, hvor han har tæppebombet æteren med reklamer, der sætter Gingrich i et dårligt skær.

Romney har også draget fordel af, at det republikanske partiapparat er ved at samle sig omkring ham.

Partitoppen støtter Romney
Da Newt Gingrich for otte dage siden gav Mitt Romney en lussing ved valget i South Carolina udløste det panik i partitoppen.

Her er opfattelsen, at Mitt Romney, en midtersøgende forretningsmand og eksguvernør, har en god chance for at besejre Barack Obama ved præsidentvalget til november.

Derimod levnes Gingrich, en notorisk udisciplineret og uforudsigelig højrekandidat, ikke mange chancer for at slå den siddende præsident.

Læs: Obama: Jeg begår hele tiden fejl

Derfor har en strøm af republikanske partispidser de seneste dage gennemført et velkoordineret lynangreb på Gingrich.

Blandt andet har to tidligere republikanske præsidentkandidater, Bob Dole og John McCain, været sjældent skarpe i deres budskab.

– Jeg har ikke før blandt mig i et primærvalg, men Gingrich vil være en katastrofe for vores parti, siger Bob Dole, der tabte, da han udfordrede Bill Clinton i 1996.

Palin: De korsfæster Newt
New Jersey-guvernør Chris Christie, en Romney-støtter, kalder Gingrich for en ’skamplet for partiet’, mens en anden prominent tilhænger, ekskandidat Tim Pawlenty, er endnu mere direkte.

– Gingrich vil ødelægge det republikanske parti, siger han.

Læs: Gingrich stormer frem i Florida

Angrebet fra partieliten har udløst en modreaktion fra partiets rebeller. Mest prominent den tidligere Alaska-guvernør Sarah Palin, der selv har oplevet at blive frosset ude af det gode selskab.

– Det er afskyeligt at se, hvordan de korsfæster Newt Gingrich, siger hun og sender et klart signal om, hvor hun synes, at vælgerne i Florida skal sætte deres kryds.

Pizzakongen til undsætning
Newt Gingrich får også en hjælpende hånd fra en anden uortodoks politiker, den tidligere kandidat Herman Cain, der nedlagde sit kandidatur i kølvandet på anklager om sexchikane og utroskab.

Den sorte pizzakonge har erklæret sin støtte til Newt Gingrich og vil føre kampagne for ham i Florida i det sidste døgn inden afstemningen.

Newt Gingrich hilser støtten velkommen og siger, at han forventer et langt tættere resultat på tirsdag, end meningsmålingerne indikerer.

– Vælgerne har et valg mellem en Ronald Reagan-republikaner og en moderat fra Massachusetts, der er tilhænger af abort, våbenkontrol og skattestigninger, siger Gingrich efter kirkemessen.

Annonce