SMS Tip

Vejret i dag:
-3°

WTC-ejere sagsøger Saudi Arabien

På tre-årsdagen for terrorangrebet mod USA har ejerne af World Trade Center lagt sag an mod Saudi Arabien

07:47 - 11. sep. 2004 | Jakob Rohde-Brøndum

null

Det er i dag tre år siden, at to fly fløj ind i World Trade Center, et tredje styrtede ned i Pentagon og et fjerde styrtede ned i Pennsylvania. (Foto: AP)

 København -3°
 Odense -3°
 Århus -4°
 Aalborg -4°
 Esbjerg -3°

Sponsor

Tre år efter terrorangrebet mod World Trade Center 11. september 2001 har firmaet som ejede de to tårne lagt sag an mod Saudi Arabien.

Firmaet The Port Authority of New York and New Jersey kræver erstatning for de tab, som de fik i forbindelse med den ufattelige katastrofe.

The Port Authority of New York and New Jersey mistede 84 medarbejdere.

Sagsanlægget kom dagen før forældelsesfristen på tre år udløb.

- Vi har et ansvar for de millioner af mennesker, som lever og arbejder i regionen, og overfor vores aktionærer, som har krav på at vi forfølger enhver juridisk mulighed for at få dækket vores tab, hedder det i en udtalelse fra firmaet, som udlejede World Trade Center til Larry Silverstein tre måneder før 11. september 2001.

Steve Coleman, der er talsmand for The Port Authority of New York and New Jersey, ville ikke fortælle, hvorfor det lige var Saudi Arabien, som blev sagsøgt, og han ville heller ikke oplyse, om andre lande kan vente et sagsanlæg.

The Port Authority of New York and New Jersey vil heller ikke oplyse, hvor mange penge de kræver i erstatning.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img