Indlæser...

Begravelse på Folketingets åbning

Når Folketinget åbner i dag, lægger fagbevægelsen skattelettelserne i graven. Op mod 100.000 ventes til demonstrationer landet over

09:34, 02. okt 2007 | Mikael Rømer

Annonce

  • Oversæt / Translate
Fagbevægelsen venter 100.000 på gaden til demonstrationer ved Folketingets åbning. (Arkivfoto: Joachim Adrian)
Fagbevægelsen venter 100.000 på gaden til demonstrationer ved Folketingets åbning. (Arkivfoto: Joachim Adrian)

Annonce

Annonce

Folketinget åbner i dag, og det 'fejrer' fagbevægelsen med demonstrationer i hele landet.

Og de får støtte af både skoleelever, universitetsstuderende og Rigshospitalets portører, der alle bruger Folketingets åbning til at demonstrere deres utilfredshed med velfærds-Danmark.

- Det handler vel om at sikre, at man ikke udhuler de penge, der er nødvendige til at bruge på velfærd, siger kommunikationschef i HK Poul Damgaard til ekstrabladet.dk.

Han regner med, at der vil være samme tilslutning til tirsdagens demonstrationer som sidste år, hvor op mod 100.000 var på gaden under fanerne.

Blandt HK's overskrifter er blandt andet 'Ja til velfærd til alle – Nej til skattelettelser'.

Men regeringen mener jo godt, man få begge dele. Hvad siger I hos HK til det?

- Det er der jo nok en udbredt skepsis over for. Der skal mange penge til at drive velfærdssamfundet. Og der vil alt andet lige være flere penge til velfærd, hvis man ikke giver skattelettelser. Det er jo logisk nok, siger Poul Damgaard.

Lægger skattelettelserne i graven
I Aalborg tager fagbevægelsen skridtet ud og begraver skattelettelserne. Det sker før den store fælles demonstration i byen. Her lægger formanden for FOA i Aalborg og 3F-formand Søren Elsberg ved et fælles ritual skattelettelserne i graven.

Hvorfor gør I det?

- Vi vil ind at diskutere forholdene for vores medlemmer, der er i lavindkomstgruppen, siger Søren Elsberg til ekstrabladet.dk

Desuden kan man få meget for pengene, hvis man skrotter skattelettelserne, mener 3F.

- Fem hospitaler, de arbejdsløse kan få 40.000 mere om året, offentligt ansatte kan komme op på samme lønniveau som i den private sektor. Og så kan man i det hele taget få flere ansatte, få nogle flere hænder, flere pædagoger og bedre skoler, siger Søren Elsberg.

Han mener godt, at den danske befolkning vil betale for mere velfærd.

- Mange af vores medlemmer tjener ikke 280.000 kroner og får jo ikke de skattelettelser, siger 3F-formanden i Aalborg.

Han understreger, at det der er brug for er flere hænder.

Udklædt formand
Men hvordan lægger man helt konkret skattelettelser i graven? Til det siger næstformanden i 3F Aalborg, Allan Busk:

- Vi har sagt til hele pressen i Nordjylland, at de er velkommen til at møde op klokken 15. Så hvis ikke jeg skal gøre mig uvenner med dem, vi samarbejder med til daglig, må jeg hellere sige det samme til dig, siger Allan Busk hemmelighedsfuldt.

Selv løfter formanden, Søren Elsberg, en flig af sløret:

- Det bliver en happening af en slags. Der er nogle, der siger, at jeg skal klædes ud ...

Skattelettelserne bliver bisat fra 3F's kontor i Søndergade 62.

Annonce