Indlæser...

Hillary: Ja, Obama kan vinde

Under tv-debatten i nat erkendte Hillary Clinton for første gang, at Barack Obama kan vinde præsidentvalget for demokraterne

05:29, 17. apr 2008 (Opdateret tid: 05:05, 17. apr 2008) |

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Hillary Clinton og Barack Obama lagde for en stund den uforsonlige tone væk under nattens tv-debat i Pennsylvania.

De to kandidater var enige om, at den næste amerikanske præsident bliver en demokrat - uanset hvem af dem, der vinder nomineringen. Direkte adspurgt erklærede Hillary Clinton oven i købet for første gang:

- Ja, ja, ja, Obama kan godt vinde.

Hun skyndte sig dog at tilføje, at hun vil være en stærkere kandidat i en duel mod republikanernes John McCain til november.

Plads til svipser
De to kandidater lagde dermed en anelse luft til den seneste tids gensidige angreb, hvor Clinton blandt andet har beskyldt Obama for at være 'elitær'.

Obama kom Clinton til undsætning, da han sagde, at der bør være plads til svipsere, som da den tidligere førstedame overdramatiserede en historie om et besøg i Bosnien i 1996.

Håber på storsejr
Tv-debatten fandt sted seks dage før det vigtige primærvalg i Pennsylvania.

Barack Obama fører det samlede opgør om den demokratiske nominering. Hillary Clinton satser dog på, at hun kan hale ind på modstanderen med en overbevisende sejr i næste uge.

Annonce