30.000 danskere står til at miste deres dagpenge næste år, da landets
politikere har valgt at forkorte dagpengeperioden fra fire til to år. Mange
af dem risikerer at skulle gå fra hus og hjem, da de ikke er berettigede til
kontanthjælp. Selv behøver politikerne ikke være nervøse for deres fremtid,
den dag de ikke længere er i politik.
LÆS: Se også: Ulmende S-oprør mod Helle
De har nemlig deres på det tørre - og får dobbelt så lang tid på støtten som den almindelige dansker. Det eneste, de skal gøre for deres fire års guldregn, er at melde sig ind i en a-kasse, et år inden der kommer valg.
LÆS: Se også: Helle i 2010: Dagpengereform dolker almindelige lønmodtagere i ryggen
Kan sove trygt
Økonomi-og indenrigsminister Margrethe Vestager er en af dem, der bestemt kan
sove trygt om natten, mens landets dagpengemodtagere vender og drejer sig.
Hvis hun stopper ved næste valg eller ikke bliver genvalgt, så er hun sikker
på, at hun bliver forgyldt. Det bekræfter A-kassernes Samvirke over for
Ekstra Bladet.
LÆS: Se også: Mette F om dagpengemassakren: Det er frygteligt
Som reglerne er nu vil hun nemlig få eftervederlag i to år. Og det er bare på dagpengeniveau - nej. Den radikale dronning er sikret sin folketingsløn på omkring 50.000 kroner hver måned i to år, hvis hun ikke får et nyt arbejde, hvilket svarer til tre gange det beløb, som en dagpengemodtager får på en måned. Hvis hun er minister indtil det valg, hvor hun ryger ud - så er eftervederlaget endnu højere, da det så er ministerlønnen, hun vil få en del af perioden.
Har sikret sig
Her stopper støtten til den arbejdsløse Margrethe Vestager ikke - for hvis hun
bare et år inden valget melder sig ind i en a-kasse, så kan hun, når hun har
været på eftervederlag, melde sig ledig - og hive dagpenge i to år. På den
måde kan Margrethe Vestager leve i fire år, før hun skal bekymre sig om at
miste sit indtægtsgrundlag - modsat resten af befolkningen, der allerede
skal det efter to års arbejdsløshed.
LÆS: Se også: Minister: Tvivler på alle ledige reddes
Det bekræfter A-kassernes Samvirke over for Ekstra Bladet:
- Det kan alle - også folketingsmedlemmer. Man skal bare opfylde arbejdskravet for at få dagpenge, siger Helmer Baadsgaard, souschef i A-kassernes Samvirke.
LÆS: Se også: Danskerne amok på Vestager: Du er arrogant og kynisk
To af dem, der allerede har sikret sig, er statsminister Helle Thorning-Schmidt ( S) og beskæftigelsesminister Mette Frederiksen ( S). Deres særlige rådgivere bekræfter over for Ekstra Bladet, at begge ministre er medlemmer af en a-kasse. Dermed har de sikret sig selv, hvis de bliver arbejdsløse efter næste valg.
Ingen kommentar
Både økonomi-og indenrigsminister Margrethe Vestager, og
beskæftigelsesminister Mette Frederiksen henviser til Folketingets
præsidium, når de bliver spurgt om rimeligheden i deres fire år med
økonomisk støtte.
Her er man noget overrasket:
- Det har jeg aldrig hørt om. Det overrasker mig. Det er jeg aldrig blevet præsenteret for før, men det er ikke os, der skriver arbejdsløshedsloven, siger formanden for Folketinget, Mogens Lykketoft ( S).
- Er det noget, som du vil kigge på?
- Vi skriver jo ikke arbejdsløshedsloven. Vi har kun skrevet bestemmelserne om Folketingets eftervederlag, men jeg vil gerne diskutere det, når jeg kommer ind på Borgen.
Læs mere i dagens avis. Her kan du blandt andet også læse, hvordan Vestager allerede har et job, hvis hun stopper i politik
6,7
