Det politiske spil op til de kommende finanslovsforhandlinger er i fuld gang.
Og det er ikke fordi, at stemningen blandt to af hovedaktørerne - Enhedslisten og Socialdemokraterne - er hjertelig.
Enhedslisten har i dag spillet ud med et forslag til en jobgaranti til de ledige, der står til at falde ud af dagpengesystemet. Og det er et ultimativt krav fra partiets side, at der skal findes en løsningen for de mange truede dagpengemodtagere, lyder det fra partiets finansordfører, Frank Aaen.
Læs: Se også: Aaen stiller ultimativt krav til Corydon
Men Enhedslistens udspil får en kølig modtagelse hos Socialdemokraterne.
- Det er ikke umiddelbart på tegnebrættet, siger partiets finansordfører John Dyrby Paulsen til Politiken.
Den afvisning undrer mildest talt Frank Aaen.
- Det er meget underligt, hvis regeringen synes, det er så vigtigt at lave en blå finanslov, at det kommer til at koste tusinder af familier deres forsørgelse, siger han til ekstrabladet.dk.
- Men er der ikke en reel mulighed for, at presser regeringen i armene på Venstre med den retorik, I benytter?
- Vi kan ikke forhindre regeringen i at lave dumheder. Men jeg kan bare ikke forstå hvis det at redde nogle folk, der er ved at miste deres forsørgelse, skal forhindre en aftale med Enhedslisten, siger Frank Aaen.
