Det var lidt af et syn, der mødte folketingspolitikeren Trine Bramsen, da hun
skulle til samråd på Christiansborg her til morgen.
Da hun entrede udvalgslokalet for udlændinge- og integrationspolitik, var det trods det tidlige tidpunkt - mødet begyndte 7.30 - ikke tomt.
Nej, socialdemokraten og hendes kolleger i udvalget blev mødt af en sovende journalist. Og ikke nok med det: En af stolene i udvalgsværelset lignede ikke helt sig selv. Det pæne sorte sædebetræk havde således fået en overfladebehandling, der indikerede, hvad den pågældende havde fået at spise aftenen forinden.
'Håber, at den Christiansborg-journalist som vi vækkede her før morgenens samråd, havde en hyggelig fest i går..' kan Bramsen berette på sin twitter-profil, alt imens hun dokumenterer stolens tilstand med et tilhørende billede.
Og festet blev der på Christiansborg i går. Her blev politikere og journalister i en skøn forening trakteret med treretters-menu, underholdning og ikke mindst drikkevarer.
Ifølge ekstrabladet.dk's oplysninger fortsatte udskejelserne til ud på de små timer. Men for nogle stoppede festen altså med en tur forbi udvalgetlokalet for udlændinge- og integrationspolitik.
Den famøse bræk-skandale har siden udviklet sig til netfænomenet 'Bræk-gate':
Følg Bræk-gate minut-for-minut:
