Indlæser...

10.000 Side 9-piger

Naboens søde datter: Side 9-pigen har rundet de 32 år, men er stadig lige dejlig

12:06, 27. jul 2008 | Stine Bolther

Vi kan ikke vise alle 10.000 side 9-piger, men her er et udpluk
Vi kan ikke vise alle 10.000 side 9-piger, men her er et udpluk

Annonce

  • Oversæt / Translate
Povl Madsen: Vis mig den nye pige

Hvad i h...... laver Side 9-pigen bagest i avisen?

Sådan har jeg undret mig, siden avisen fik nyt layout i midten af marts, og Side 9-pigen fik plads rundt på de bagerste sider. En skandale uden lige –og i fredags startede jeg derfor en kampagne, der skal få damen tilbage på sin rette plads.

Følg chatten mellem mig, kriminalreporter Stine Bolther (SB), og chefredaktør Poul Madsen (PM) og se, hvem der vinder...

Dag 3:

PM: Kære Stine, jeg har tænkt over det. Vis mig den nye Side 9-pige anno 2008. Hun skal være fræk. pirrende og give mig en daglig pause fra alt det alvorlige. Kan vi køre hende på side 9 fra i morgen?

SB: Det lyder super. Jeg har forberedt det og kan de næste syv dage vise dig en flot pige hver dag på side 9, som er fotograferet i en ny, sober stil.

PM: Tænkte nok, du allerede var i gang. Men hvad gør vi efter den første uge?

SB: Så tager vi rundt i landet på de danske strande og finder og fotograferer nye piger til side 9.

PM: God plan. Jeg glæder mig til smukke, frække og forførende danske piger tilbage på side 9 fra i morgen.

Journalist Stine Bolther vandt kampen mod chefredaktør Poul Madsen for at få Side 9-pigen tilbage på side 9. Så i morgen er hun her igen!


Skriv til vielskerside9@eb.dk med dit navn og adresse - så sender vi dig et klistermærke med teksten 'VI ELSKER SIDE 9-PIGEN'.


Gå ind på Facebook og tilmeld dig gruppen ’VI VIL HAVE SIDE 9-PIGEN TILBAGE PÅ SIDE 9’.

Vind 10.000 kroner

Kender du en smuk, naturlig pige, som du mener, bør deles med hele Danmark?

Er du stolt af din flotte mor, din dejlige datter, din smukke veninde eller din lækre kæreste?

Så er chancen der nu for at vinde et rejsegavekort på 10.000 kroner.

Snak med pigen om det og meld hende til side 9. Vi sørger for at få taget nogle flotte og sobre billeder af hende, som både hun og du kan stå inde for. Vi trækker lod blandt alle tilmeldingerne, og præmien skal deles med pigen.

Du kan læse mere på ekstrabladet.dk/blivside9.

Annonce

Annonce
Side 9-pigen blev født 1. juli 1976, fordi en chefredaktør ville være sikker på at have en halvnøgen dame i avisen hver dag.

Den gang var tiden en anden. Det var nyt og spændende at se et nøgent menneske, og i flere år op til opfindelsen af Side 9-pigen blev især afklædte damer vist i avisen i en hvilken som helst sammenhæng. Der var ’Rap-mode’, hvor modellen viste en smart frakke, men intet tøj havde under. Der var reportager om almindeligheder, men hvor illustrationen var en afklædt pige.

Hun blev kaldt Ekstrapigen, Tangapigen og Sommerpigen.

Idéerne var mange, bare en topløs eller nøgen pige kunne komme i avisen.

Allerede i 1963 blev den første topløse pige vist i Ekstra Bladets spalter, og det vakte opsigt.

Tarp blandt de første
Der var mange, der var imod, men hun havde mindst lige så mange fans, og således blev det.

Forfatteren Lotte Tarp var en af de første, som viste sine smukke fortrin frem i Ekstra Bladet. Bl.a. i en billedserie fra Bellevue Strand.

I 70’erne blev fotomodellerne Birte Tove og Hanne Lyngfeldt nærmest stjerner, før begrebet supermodeller blev opfundet. Birte Tove blev også kendt for de mange sengekantsfilm i 70’erne.

Senere kom skuespiller Lisbet Lundquist på side 9, før hun kastede sig ud på de skrå brædder på fuld tid. Også skuespiller Lise-Lotte Norup er blandt de piger, vi også i dag kender navnet på.

Mest kendt af pigerne fra 70’erne og 80’erne er vel nok Suzanne Bjerrehuus. Hun turde vise det hele for den legendariske fotograf Jørgen Sperling.

Eksperimenter
Ligesom vores nuværende chefredaktør har udfordret læserne ved at fjerne Side 9-pigen fra side 9, prøvede søndagsredaktør Jacob Ludvigsen det samme i 1984.

Men som i dag udeblev reaktionerne ikke, og kort tid efter måtte Ludvigsen indse sin fejl og lade hende komme tilbage i spalterne igen.

I 1990’erne prøvede vi på Ekstra Bladet noget, som igen skulle vise sig at være grænseoverskridende: Mændene fik lov til at få deres egen side – Ekstra Fyr på siden – hvor de kunne stå afklædt. Det blev ikke nogen succes.

Af og til har vi også eksperimenteret med pigen på side 9. Hun har et par gange været skiftet ud med en mand.

En nøgen mand
F.eks. nationalskjalden Kim Larsen, som i 80’erne stod nøgen på den velkendte side. Filmproducenten Peter Aalbæk Jensen har også optrådt som ’pige’ på den berømte side.

Andre gange har prinsesser og dronninger fået lov til at være på siden, når det rigtige billede har været der.

Siden 1976 har over 10.000 piger været vist på den vel nok mest læste side i Ekstra Bladet.

Og der skal fortsat være en af Danmarks smukke piger på side 9 fremover.

Om chefredaktør Poul Madsen vil.

Annonce