Forsiden lige nu: Caroline: Vinderen giver middag
.tv lige nu: Luksus: Her er McLarens gadebil
Sympatisører strømmer til Hells Angels efter mediernes skriverier om konflikt med indvandrerbander
23:26 - 11. sep. 2008 | Ritzau /Nyheder

Sympatisører strømmer til Hells Angels efter rockergruppens seneste tids opgør med indvandrerbanderne. (Foto: Polfoto)
Rockergruppen Hells Angels er ved at blive løbet over ende af sympatisører - og en stor del af dem ønsker at være med i gruppens hær af frontlinjekæmpere, støttegruppen AK81, skriver Politiken fredag.
Politiet har med panderynker registreret den voldsomt øgede interesse for at blive rekrutteret til Hells Angels' minihær, fortæller Jørgen Isalin, vicekriminalinspektør i Rigspolitiets Nationale Efterforskningsstøttecenter (NEC).
- Det går stærkt lige nu. Der er ingen tvivl om, at der kommer flere til. Og det sker også på den anden side, hvor store skarer af utilpassede unge støtter kriminelle grupperinger fra indvandrermiljøet, der laver rav i gaden og sætter sig i front mod HA'erne, siger Jørgen Isalin til Politiken.
Lektor i sociologi Michael Hviid Jacobsen fra Aalborg Universitet betegner udviklingen i interessen for HA siden weekenden som 'eksplosiv' - især båret af den megen omtale af bandeopgørene.
Ke$ha benægter sexvideo 08:06, 19. mar
BIF for lille til Sølvi 08:01, 19. mar
Daimler afliver Maybach 08:00, 19. mar
OB-Johan: VM er langt væk 07:57, 19. mar
Tjen fedt på multimedieskatten 07:47, 19. mar
Boesen: Bare ring, Wilbek 07:37, 19. mar
Nu er det gratis at låne til boligen 07:28, 19. mar
Lå død en måned under sneen 19:10, 18. mar
Lina Rafn er blevet mor 21:08, 18. mar
Lady Gaga sagsøges for 30 millioner dollar 07:16, 19. mar
Se kvinden der ødelagde Bullocks ægteskab 18:38, 18. mar
'Når jeg er kommet, skal du slikke min p..' 16:04, 18. mar
Fem kvæstede ved frontalsammenstød 22:19, 18. mar
90-årig død i varmepude-brand 06:44, 19. mar
![]()
![]()