Indlæser...

Dyrere cigaretter nu!

Den danske ungdom er ikke i tvivl. Prisen på nikotinpinde skal i vejret. Samtidigt er antallet af rygere faldet til det laveste niveau nogensinde

11:56, 06. jan 2009 | Jens Andersen

Sådan en hyggespreder her er alt for billig, hvis man spørger den danske ungdom. (Foto: Colourbox)
Sådan en hyggespreder her er alt for billig, hvis man spørger den danske ungdom. (Foto: Colourbox) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Ungdommen nu til dags. Den ældre generation har gennem tiderne sjældent haft andet end hovedrysten til overs for de yngre medlemmer af nationen.

Men et kig i den årlige rygevaneundersøgelse kan måske give anledning til et anerkendende nik.

Her støtter hele 70 procent af unge under 20 år en prisstigning på cigaretter. Det skriver cancer.dk.

Men det er også kun 11 procent af de 15-19-årige, der ryger til daglig, så det er et fåtal af teenagerne, der ville kunne mærke en prisstigning på lommepengene.

- Det er meget positivt, at kun få unge begynder at ryge, og de yngre generationers adfærd giver grundlag for optimisme, når vi ser på fremtiden, siger Jørgen Falk, der har koordineret de årlige rygevaneundersøgelser de sidste 15 år.

I den seneste undersøgelse kan man desuden læse, at en million danskere ryger dagligt. Det lyder af meget, men er faktisk det laveste tal målt nogensinde i undersøgelsen, der foretages af Sundhedsstyrelsen, Hjerteforeningen, Danmarks Lungeforening og Kræftens Bekæmpelse.

Det tal kan dog blive endnu lavere, da 59 procent af rygerne har planer om at blive smøgerne kvit.

Flere af dem skodder formentlig løs allerede, da nytårsfortsætter landet rundt er skudt igang.

Annonce