Forsiden lige nu: Kim Larsen: X Factor er forfærdeligt
.tv lige nu: Biljagt: Her røver han en ny bil!
De to smådrenge og den 54-årige pædagog, som i sidste uge blev ofre for en knivgalning i en børnehave i Belgien, blev i dag stedt til hvile
20:03 - 31. jan. 2009 | Sanne Rosbøg

Smerten står tydeligt at læse hos forældrene til den bare seks måneder gamle dreng, der sidste fredag blev det uskyldige offer for en gal mand. (Foto: AP)

Hundredevis af sørgende borgere fra Dendermonde mødte op for at vise deres medfølelse med forældrene til lille Leon Garcia. (Foto: AP)
Hele byen var opløst af gråd, da de sortklædte forældre til lille Leon Garcia i dag bar kisten med deres kun seks måneder gamle søn ud af St. Gillis-kirken i byen Dendermonde i det vestlige Belgien.
Lille Leon var ét af de tre dødsofre, da en galning sidste fredag trængte ind i en børnehave, hvor han gik amok med en kniv i en decideret blodrus.
Den 20-årige arbejdsløse Kim de Gelder nåede at stikke lille Leon på seks måneder, Korneel Vermeir på ni måneder og deres pædagog, 54-årige Marita Blindeman, ihjel, før han sårede 12 andre børn og voksne. Derefter flygtede han, men blev kort efter anholdt. Det er endnu ikke lykkedes politiet at finde et motiv til den brutale handling.
Også Marita Blindeman blev i dag begravet. St. Joseph-kirken i Dendermonde var fyldt til bristepunktet, og mere end 100 mennesker var samlet uden for kirken, hvor de via højttalere kunne høre præstens ord.
Paul Balcaen var blandt Blindemans bekendte, og han sagde efter begravlesen om den vellidte pædagog:
- Hun levede for de børn, sagde Paul Balcaen, én af Blindemans bekendte, om den vellidte pædagog.
Det tredje dødsoffer, den ni måneder gamle Korneel Vermeir blev kremeret i går.
Dansk politik leger 'jeg melder krig' 09:55, 18. mar
Kosten skal være far igen 09:54, 18. mar
'Nu er Messi som Maradona' 09:45, 18. mar
Hjemmehjælper overfaldet i Odsherred 09:31, 18. mar
Caroline: Jeg er virkelig glad 09:12, 18. mar
To jagthunde dræbt af skud 09:06, 18. mar
Banker kommer efter Klaus Riskær 09:04, 18. mar
Kim Larsen: X Factor er forfærdeligt 09:01, 18. mar
To jagthunde dræbt af skud 09:06, 18. mar
Storsvindler tævet i fængslet 07:55, 18. mar
Caroline: Jeg er virkelig glad 09:12, 18. mar
Dybkjær raser over DR 07:54, 18. mar
Alex Chilton død 08:42, 18. mar
Har du set Bjørn? 07:09, 18. mar
![]()
![]()