Forsiden lige nu: OB snublede igen
.tv lige nu: X Factor: Derfor kørte det helt af sporet
Skyderier er efterhånden en del af hverdagen i hovedstaden. Så meget at helt almindelige borgere garderer sig mod vildtfarne kugler
11:37 - 23. feb. 2009 | Esben Christensen, Jens Andersen

Skyderierne i hovedstaden er igen taget til. I går blev der affyrret skud mod Hells Angels' rockerborg på Svanevej i Københavns Nordvestkvarter. (Foto: Kenneth Meyer)

De besøgende på en café i den indre København kunne nemt være blevet ofre for vildfarne kugler, da en pistolmand ved højlys dag skød mod Brian Sandberg. (Foto: Mogens Flindt)
- Hr. og fru Danmark køber sig til mentalt overskud. Det er knap så sikkert at gå tur med hunden i øjeblikket.
John Brinck er indehaver af VagtShop.dk, der sælger sikkerhedsudstyr. Heriblandt skudsikre veste. Kunderne er ikke kun sikkerhedsfolk, men også helt almindelige danskere.
Dem møder John Brinck flere og flere af i sin butik, i takt med at kugleregnen tager til over København.
- Sidste gang der var skyderier, mangedoblede vores salg af skudsikre veste. Så var der et lille fald, men nu rykker det igen. Vi sælger til alle mulige - også til hr. og fru Danmark, der naturligt nok er nervøse i øjeblikket, siger John Brinck til ekstrabladet.dk.
Børn og forbrydere
En af dem er komikeren Mads Vangsø. Han indrykkede i sidste måned en helsides
annonce i Ekstra Bladet med teksten:
'Kære Folketing. Kan jeg få fradrag for en skudsikker vest til min datter, Rigmor? Jeg bor i København. Med venlig hilsen, Mads Vangsø'
John Brink fra vagtshop.dk har også fået en enkelt forespørgsel på en skudsikkervest i størrelse barn, men den service ønsker han ikke at levere.
- Jeg blev ærligt talt en smule sur, og bad vedkommende om at overveje, hvor han lod sin søn lege. Jeg sælger ikke til børn, siger John Brinck, der godt er klar over, at det ikke nødvendigvis er alle hans kunder, der er helt uskyldige ofre i kugleregnen.
- Det er en problematik, jeg har overvejet meget - og talt meget med mine bekendte om. Men jeg vil fastholde, at det er et passivt produkt, jeg sælger. Det havde været noget andet, hvis det var pistoler, køller eller knive, jeg solgte.
De skudsikre veste kan redde liv, og jeg skal ikke være dommer over, hvis liv det så er, de redder, siger John Brinck til ekstrabladet.dk.
17-årig pige eftersøges med helikopter 19:33, 13. mar
27 dræbt i bombeangreb 19:16, 13. mar
OB snublede igen 18:56, 13. mar
Etta Cameron bisat med fuld musik 18:39, 13. mar
Kolding kunne uden Spellerberg 18:32, 13. mar
Dansk finale vækker blandede følelser 18:28, 13. mar
Mesteren slog til 18:19, 13. mar
Remee afviser alle teorier: Jeg kogte over 16:15, 13. mar
Tilbudt 50.000 for at droppe Paradise 17:02, 13. mar
OB snublede igen 18:56, 13. mar
Etta Cameron bisat med fuld musik 18:39, 13. mar
Staten flår dig med gebyrer 18:12, 13. mar
DR afviser (igen) sms-snyd 12:18, 13. mar
Merson: Luk kæften, Bendtner! 14:24, 13. mar
![]()
![]()