Indlæser...

Torben troede, han var dragevogter

Vennerne fortæller om den dræbte, som de seneste år havde forandret sig voldsomt

15:26, 12. mar 2009 | Niels Pinborg, Stine Bolther

Vennerne Frederik Brandstrup og Mads Rasmussen efterrasionaliserer nu, om der er noget, de kunne have gjort anderledes for at have hjulpet deres kammerat. (Foto: Kenneth Meyer)
Vennerne Frederik Brandstrup og Mads Rasmussen efterrasionaliserer nu, om der er noget, de kunne have gjort anderledes for at have hjulpet deres kammerat. (Foto: Kenneth Meyer)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Den dræbte Torben Martin Bødker mente selv, at han var udvalgt til at vogte drager. Over for vennerne forklarede han, at han var guden Tor og gik på dragejagt. Af og til vidste han godt, at han havde svært ved at skelne mellem virkelighed og fantasi.

En dag bad han sin gode ven Frederik Brandstrup om hjælp.

- Han ville gerne have, at jeg kom en gang om ugen og talte med ham, fordi jeg er ansat ved Københavns Brandvæsen. Men jeg sagde til ham, at han måtte gå til psykolog, siger Frederik Brandstrup.

Vennerne måtte pludselig høre om Skalles passion for nordisk mytologi, drager, Tor og Odin. Skalle var Torbens kælenavn.

Tog stoffer
De seneste par år havde den ellers søde og rare Skalle forandret sig væsentligt. Nu var han pludselig underlig.

- På et tidspunkt begyndt han at blive anderledes. Han meldte sig ud af fællesskabet, og vi kunne se på hans krop og mærke på ham, at han var begyndt at tage stoffer, siger Mads Rasmussen, som mener, at hans ven var røget ud i et decideret misbrug.

- Han tog masser af stoffer - kokain, der holdt ham vågen hele natten, husker Mads Rasmussen.

Vennerne så ikke meget til Torben, som heller ikke betalte de penge tilbage, han skyldte. Det var som om han gemte sig for de tidligere så gode kammerater.

Til jul var han dog med til julefrokost, uden at være påvirket af stoffer. Det var sidste gang Mads og Frederik så ham.

Stolt soldat
- Når han ikke tog stoffer, så var han lun og fornuftig. Hyggelig og afdæmpet. Aldrig nogensinde aggressiv, husker Frederik Brandstrup. Han fortæller, at Torben var stolt af sin tid som soldat i Bosnien. En enkelt gang havde han været nødt til at trække en pistol. En anden gang var han ved at blive kørt ned.

Vennerne samledes om deres store passion FCK fodboldklubben, og flere i gruppen af venner havde også gået i folkeskole sammen. Torben var den nye i flokken, som kom fra Lolland til København. Han arbejdede på Café Luna, hvor gruppen ofte mødtes. Det var der, Torben også blev en del af vennerne.

- Der er nogle brikker, der falder på plads nu. Vi har ikke mærket på ham, at det har stået så galt til, men vi mænd går jo heller ikke og betror os så meget til hinanden, siger Mads Rasmussen.

Torben har ifølge vennerne ikke haft en længerevarende kæreste i de 10 år, de har kendt ham. Han har arbejdet som elektrikerlærling.

Annonce