Forsiden lige nu: Caroline kørt over af serbisk tog
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
Folketinget vil hælde biobrændstof i alle biler, men det kommer til at koste regnskovene livet, siger Greenpeace
12:43 - 27. maj. 2009 | Kristian Ruhe Thorsen

Connie Hedegaard vil hælde biobrændstof på alle danske biler mod Greenpeaces vilje. (Foto: Jesper Stormly Hansen)
5,75 procent af al benzin og diesel i danske biler skal være biobrændsel. Det er Folketingets partier - undtagen Enhedslisten - enige om, og på fredag færdigbehandler de en lov, der skal sikre det.
Og selvom det er Klimaministeriet, der har foreslået loven, og den er til for klimaets skyld, er miljøforkæmperne i Greenpeace meget imod den idé.
Det bliver nemlig regnskoven og verdens fattigste, der kommer til at betale prisen for, at vi danskere skal køre med biobrændslen, siger de.
- Den globale fødevarekrise vi så sidste år, var i høj grad forårsaget af biobrændstoffer. Og i sidste ende vil det også gå ud over regnskoven, fortæller kampagnemedarbejder Dan Belusa fra Greenpeace.
Grunden er, at bønderne kan sælge deres afgrøder til biobrændslen i stedet for at sælge dem til fødevarer. Og det presser markedet op, og giver bønder i eksmpelvis Brasilien grund til at rydde regnskov for at kunne dyrke endnu mere.
Klimaministeriet afviser overfor ekstrabladet.dk kritikken, og henviser til, at man har opstillet særlige bæredygtighedskriterier for den biobrændsel, der kommer i de danske tanke fra 2012. For eksempel vil en del af det brændstof, som skal hjælpe os med at køre rundt på vejene, stamme fra slagteriaffald.
Caroline kørt over af serbisk tog 21:38, 21. mar
Wozniackis finale slag for slag 21:37, 21. mar
Abort-modstandere sikrer sundhedsreform 21:22, 21. mar
Hillingsø: Mine børn skal sige pænt goddag 21:08, 21. mar
Katolikker vil undersøge overgreb mod børn 21:01, 21. mar
OK-forlig for 600.000 lønmodtagere 20:49, 21. mar
Sarkozy er den store taber ved regionsvalg 20:44, 21. mar
Wozniackis finale slag for slag 21:37, 21. mar
Linses kjole viser masser af bryst 16:53, 21. mar
Auschwitz-dokumenter fundet på loft 19:38, 21. mar
Amalie laver jo ikke andet end at sprede ben 10:28, 21. mar
Selvmordsbølge på universitet 20:35, 21. mar
RIGEST - Remee 13:29, 21. mar
'OB bliver ikke mestre' 19:11, 21. mar
![]()
![]()