Indlæser...

Er jeg lækker? Fcuk me!

15:41, 14. jun 2009 | Lisbeth Langwadt, Karen Seneca

Annonce

  • Oversæt / Translate
Teenagere efterligner den ægte pornografi, når de sender billeder til hinanden. (Modelfoto: Henning Hjort og Mogens Appelt)
Teenagere efterligner den ægte pornografi, når de sender billeder til hinanden. (Modelfoto: Henning Hjort og Mogens Appelt)

Annonce

I 2006 undersøgte forskerne Mette Gram og Laura Richardt, begge cand.mag. i kulturformidling med speciale i pigekultur, de unge pigers billeder på ungdomsportalen Arto, som har en halv million daglige brugere. Her fandt de masser af halvpornografiske billeder og tekst.

’Stilen synes at imitere udtryk fra pornografien. Deres profiler indeholder ud over frække fotografier, en profiltekst og grafik, som leder tankerne hen på sex’, skriver de to forfattere i en artikel om rapporten i Social Kritik, nr. 105.

’Der er gennemgående motiver af pigens bagdel, hendes kavalergang, og hvor hun f.eks. kysser sin veninde. Fotografierne bringes ofte med pigens egen overskrift, som f.eks. lyder: ’Hot!’, ’Fcuk me’, ’Er jeg lækker?’.

Når de skriver ’fcuk’, skyldes det, at det på Arto er forbudt at skrive ’fuck’.

Annonce