Indlæser...
Nyheder Samfund

VisitDenmark fjerner løgn-video

You-tube-indslaget med den falske mor 'Karen' har givet bagslag, erkender turistorganisationen

12:07, 14. sep 2009 | Mette Pedersen

VisitDenmark har fjernet 'Karen'-videoen fra Youtube. (Foto: VisitDenmark)
VisitDenmark har fjernet 'Karen'-videoen fra Youtube. (Foto: VisitDenmark)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Kritikken er haglet ned over VisitDenmark, siden det kom frem, at den danske turistorganisation står bag Youtube-videoen med 'Karen', der efterlyser faderen til sit barn efter et one night stand.

Nu har den danske turistorganisation taget konsekvensen og fjernet videoen fra Youtube.

- Jeg beklager meget, at filmen har stødt mange mennesker, det har slet ikke været meningen. Målet har været at skabe positivt kendskab til Danmark og skabe konversationer om Danmark. For ikke fortsat at støde folk, har vi nu taget filmen af YouTube, siger adm. direktør i VisitDenmark, Dorte Kiilerich.

- VisitDenmark har til opgave at markedsføre Danmark i udlandet og skal naturligvis finde nye og anderledes måder at gøre det på. Når det så sker, er det vigtigt, at man er meget tydelig i sin kommunikation, ellers risikerer man, det modsatte sker. Og det må man sige, er sket her. Derfor har jeg med tilfredshed noteret mig, at filmen er blevet taget af, siger formand for VisitDenmark, Georg Sørensen.

VisitDenmark lavede videoen - med skattekroner - for at lokke flere turister til landet. Både kommunikationsekspert Henrik Byager og kvindeforsker Karen Sjørup mener dog, at kampagnen er forfejlet.

- Da jeg så den, tænkte jeg 'hvad foregår der inde i deres hoveder?'. Den reklamekampagne er så grænseoverskridende og forfejlet. Den giver et forkert og ubehageligt billede af Danmark og danske kvinder, siger Karen Sjørup, der er lektor ved Roskilde Universitetscenter til ekstrabladet.dk.

Videoen nåede at blive vist 1.012.723 gange på KarenDK26's profil.

Andre brugere har dog også oploaded videoen.

Se den her

Annonce