Forsiden lige nu: Anholdt og sigtet for knivstikkeri
.tv lige nu: Panik på scenen: Mine bryster ryger ud!
JP/Politiken har i dag haft besøg af PET-agenter, der på ny skal undersøge sikkerheden for de ansatte både i Viby og på Rådhuspladsen
16:45 - 28. okt. 2009 | Mikael Rømer

Efter konkrete terrotrusler mod Jyllands-Posten rådgiver PET i dag de ansatte i JP/Politiken både i Viby (billedet) og i København. (Foto: Kåre Viemose)
Medarbejderne på Jyllands-Posten har længe måttet levet med trusler mod avisen, men efter FBI på baggrund af konkrete trusler mod tegner Kurt Westergaard og redaktør Flemming Rose har foretaget anholdelser, er truslen rykket nærmere.
Og da Jyllands-Postens københavner-redaktion er ved at flytte ind i Politikens Hus på Rådhuspladsen, kommer de ansatte på Ekstra Bladet og Politiken samt forlagene også til at mærke den forhøjede sikkerhed.
PET hjælper med sikkerheden
I løbet af dagen har sikkerhedseksperter fra PET derfor været på besøg i
Politikens Hus og på Jyllands-Postens redaktion i Viby for at vurdere
sikkerheden på redaktionerne.
Efter besøget vil PET stille en række forslag til, hvordan sikkerheden i huset optimeres.
I eftermiddags klokken 15 var der møde for de mange medarbejdere i Politikens Hus, hvor de ansatte kunne stille spørgsmål til husets administrende direktør Lars Munch.
- Det er klart, at vi vil følge PETs eventuelle anvisninger og råd, sagde Lars Munch til medarbejderne under mødet.
Medarbejderne delte
Hos Politikens marketingsafdeling, som ligger på samme etage som
Jyllands-Posten, er terrortruslen noget, der fylder meget i medarbejdernes
middagspauser.
- Vi har talt meget om det, og er da mere nervøse end tidligere. Jeg tænker mere over risikoen for at blive ramt af terror nu, end jeg gjorde før JP flyttede ind, siger Camilla Lyngholm, der er projektleder i marketingsafdelingen.
Kantinepersonalet i Politikens hus er dog mere rolige.
- Det er helt klart noget, vi snakker om, men selv om terroren er rykket tættere på, fornemmer jeg ikke, at vi er mere utrygge end tidligere, siger kokken Camilla Larsen og fortsætter:
- Risikoen for terror har altid været her, så jeg er ikke mere nervøs efter Jyllands-Posten er flyttet ind.
PSG-fan død: Tre mistænkt 13:56, 20. mar
Dement kvinde fundet i snedrive 13:48, 20. mar
Massiv støtte til palæstinensisk stat 13:48, 20. mar
HA-skole vil involvere unge i bandeopgør 13:37, 20. mar
Minister mødes med demonstrant 13:35, 20. mar
Vil ha' de frække billeder tilbage 13:34, 20. mar
Ammann fløj sig til guld 13:32, 20. mar
Hanne Boel nøgen 12:25, 20. mar
Fru Tiger raser over golf-comeback 12:45, 20. mar
Tine tager alle med storm 09:48, 20. mar
Finalen giver Caroline 1,75 million 11:27, 20. mar
Kirkesex kostede dyrt 14:01, 19. mar
Anholdt og sigtet for knivstikkeri 13:12, 20. mar
Anna Nicole havde ikke fået en krone 23:01, 19. mar
![]()
![]()