Indlæser...
Nyheder Samfund

Istid i Vordingborg

En kæmpe isflage har ramt Oringepynten ved Vordingborg og har både flyttet parkbænke og en stor sten

17:35, 11. jan 2010 | Mette Pedersen

Isskruninger ved Vordingborg. (Foto: Per Rasmussen)
Isskruninger ved Vordingborg. (Foto: Per Rasmussen)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Det ligner nærmest et vinter-landskab i de Grønlandske fjorde. Men billedet er nu taget ved Vordingborg, hvor en stor isflage i weekenden ramte Oringepynten.

- Isen skruede sig op i cirka tre meters højde. En kæmpe sten, der altid har ligget helt nede ved strandkanten er blevet rykket 15-20 meter af isen, da den ramte strandkanten. Det samme gælder parkbænke, fortæller Ekstra Bladets udsendte.

Hård og tung
Og det ér store kræfter, der er på spil, når isflager 'går på land', fortæller meterolog Kim Bentzen fra Vejret.dk.

- Det, der gør isen voldsom, er at den er så hård og tung. En 10 cm tyk isflage, der er en gange en meter, vejer omkring 100 kilo, og hvis vi taler om en flage på 10 gange 10 meter er vi opp på 10 ton. Det svarer til en hel bus, så det er klart, den flytter ting, selv om den kommer drivende langsomt, forklarer Kim Bentzen

Isen bevæger sig med vandet, og det er en motor, der ikke bare kan stoppes. Først når den ikke kan komme længere, kommer der isskruninger som i Vordingborg.

- Selv om det er store kræfter, er isen jo bare en plade, så når den mases, knækker den lidt ligesom en glasplade, tilføjer meterologen.

Kulden fortsætter
Som i øvrigt oplyser, at det kolde vejr fortsætter denne uge.

- Det bliver ret koldt resten af ugen på grund af Østenvinden. Først i slutningen af januar bliver det for alvor mildere i vejret med plusgrader.

Annonce