Indlæser...

Nu kommer nøgenskannerne til Danmark

Transportministeren har givet grønt lys for kropsskannere i sikkerhedskontrollen i Københavns lufthavn

13:29, 29. jan 2010 | Erling Tind Larsen

De såkaldte nøgenskannere kommer nu til København på forsøgsbasis. Det er dog ikke skannere som disse, der skal benyttes. (Arkivfoto: Scanpix)
De såkaldte nøgenskannere kommer nu til København på forsøgsbasis. Det er dog ikke skannere som disse, der skal benyttes. (Arkivfoto: Scanpix) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Når du skal flyve fra Københavns lufthavn i fremtiden, kan du måske vælge at træde ind i en af de såkaldte body scanners - som også er blevet kendt som nøgenskannere.

Transportminister Lars Barfoed har i dag givet grønt lys for at lufthavnen kan teste teknologien. Og det betyder, at lufthavnen nu er i gang med at forhandle med forskellige producenter om at levere 1-2 skannere.

Hvis du er blufærdig, behøver du dog ikke at frygte, at skanneren afslører din nøgne krop.

- Det er den teknologi, der i øjeblikket bruges i Holland, som vi vil bruge. Og den har løst problemet med privatsfæren, fortæller lufthavnens sikkerhedschef Johnnie Müller til ekstrabladet.dk.

- I stedet for at vise den nøgne krop, viser den en slags karikatur - og henleder i stedet opmærksomheden på eventuelle ting, der skal undersøges nærmere.

Sikkerhedschefen ser frem til at prøve kropsskannerne.

- Vi vil meget gerne have vores egne erfaringer. Hvis vi skal blive ved med at være den bedste lufthavn, skal vi jo også have den smarteste sikkerhedsløsning, siger Johnnie Müller.

Forsøget skal kun finde sted i København, så du kan ikke finde skannerne i de øvrige danske lufthavne i første omgang. Og Johnnie Müller lover, at de ikke vil give anledning til forsinkelser.

- Det er kun meget få, der skal igennem skannerne. Og det sker i øvrigt på frivillig basis, siger han.

Transportminister Lars Barfoed ser også frem til forsøget.

- Jeg synes, det er meget positivt, at lufthavnen har taget dette initiativ, som vil give både lufthavnen og myndighederne værdifulde oplysninger, om både ny teknologi og om passagerernes opfattelse af kropsskanning, siger han til Ritzau.

Annonce