Indlæser...

Knald svindlerne - hjælp Ekstra Bladet

Ekstra Bladet vil afsløre svindel med CO2-kvoter til 38 milliarder. Svindlen omfatter hele EU, men tager sit udspring i Danmark

10:44, 02. feb 2010 | John Mynderup, Bo Elkjær

Annonce

  • Oversæt / Translate
Handlen med CO2-kvoter giver mulighed for omfattende svindel. (Arkivfoto: Jan Grarup)
Handlen med CO2-kvoter giver mulighed for omfattende svindel. (Arkivfoto: Jan Grarup)

Annonce

Annonce

Kriminelle har stjålet 38 milliarder kroner i momspenge i et gigantisk svindelnummer, der omfatter hele EU, men har sit udspring i Danmark.

Ekstra Bladet har skrevet en serie artikler om sagen. Midt under klimatopmødet i København sidste år bekræftede Europol det voldsomme omfang af svindlen, hvor statskasser - og dermed skatteborgere - over hele Europa er blevet frastjålet milliarder.

Hvor er pengene, og hvem er de mennesker, der er løbet med de mange milliarder?

Det har Ekstra Bladet sat sig for at afdække.

Klimagangsterne arbejder internationalt!

Politiet i England har sigtet ni personer for svindel.

I Frankrig er fire sigtet for fup med CO2-handler.

I Belgien sidder fire personer i varetægtsfængsel i en sag, der udover svindel med CO2-handel også omfatter hvidvaskning og anden form for alvorlig økonomisk kriminalitet.

I Danmark er en sag på vej om svindel med CO2-kvoter.

I Holland, Tyskland, Norge og Italien er der tilsvarende sager på vej. Men de sager, der er under efterforskning er kun den yderste spids af et kolossalt isbjerg af svindel, der endnu mangler at blive afdækket.

Ifølge Ekstra Bladets oplysninger er de sigtede og deres selskaber registreret i det skandaleramte danske kvoteregister, der i to år, under forhenværende klima- og energiminister Connie Hedegaard stod pivåbent. På Connies vagt blev registret fyldt med falske personnavne, fiktive adresser og ikke-eksisterende firmaer.

Hvis du har modtaget mystiske mails fra såkaldte CO2-grossister i ind- og udland så send en kopi til Ekstra Bladet. Vi har allerede fået mange henvendelser om sådanne mystiske mails, men vi kan bruge endnu flere. Kender du navnene på nogle af de sigtede, så giv Ekstra Bladet et praj. Læs mere her på siden om klima-gangsterne.

Mange hilsner

John Mynderup
Bo Elkjær

Journalister
Ekstra Bladet

Annonce