Indlæser...

'Døde dyr' mødte modegæster

Gæsterne ved Malene Birgers pels-modeshow i aften blev mødt af 75 dyrevenner klædt ud som blodige pelsdyrlig

22:41, 12. feb 2010 (Opdateret tid: 00:40, 13. feb 2010) | Piet Baunø

Dyrevenner gav deres mening til kende, da Malene Birger i dag åbnede modeugen med sit pelsshow.
Dyrevenner gav deres mening til kende, da Malene Birger i dag åbnede modeugen med sit pelsshow.

Annonce

  • Oversæt / Translate
Forlegne pelsklædte modeentuisiaster skyndte sig forbi de demonstrerende dyrevenner.
Forlegne pelsklædte modeentuisiaster skyndte sig forbi de demonstrerende dyrevenner.

Annonce

Annonce

Der var ikke meget mode og glamour over dyreretsgruppen Animas velkomst til de kendte, der fredag aften mødte op for at se designeren Malene Birger nyeste kreationer. Da de pelsglade modegæster trippede afsted på Kulturkajen Docken i København for at komme ind og se de nye pelse, lå afklædte dyreaktivister smurt ind i teaterblod på jorden som et symbol på de mange pelsdyr, der hvert år må lade livet i modens navn.

- I aften udstiller Malene Birger ikke andet end sin manglende medfølelse for dyr. Vi er her for at fortælle den del af pelsens historie, som Malene Birger aldrig ønsker at tale om, siger Animas talsmand Thorbjørn Schiønning.

Anima stod bag de mange optagelser fra danske pelsdyrfarme, som Ekstra Bladet og TV2 bragte i efteråret. Her blev det afsløret, hvordan danske mink og ræve lever under kummerlige forhold med store sår, afbidte lemmer og lammelser.

Ræve lever på under 1m2 i trådbure og aflives med strøm fra mund til anus. Folketinget forbød sidste år ræveproduktion i Danmark.

- Mon det er de danske ræve med store kødsår og brækkede ben, som TV2 har vist, der i aften skal på Malene Birgers catwalk. Hvor er glamouren i det?, spørger Thorbjørn Schiønning retorisk.

Annonce