Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Kæmpevulkan kan true Danmark

Det aktuelle vulkanudbrud truer med at vække den langt større nabovulkan Katla til live - og det vil have voldsomme konsekvenser

19:29, 15. apr 2010 | Erling Tind Larsen

Askeskyen fra det aktuelle udbrud er ingenting imod den sky, der vil komme hvis nabovulkanen Katla går i udbrud. (Foto: All Over)
Askeskyen fra det aktuelle udbrud er ingenting imod den sky, der vil komme hvis nabovulkanen Katla går i udbrud. (Foto: All Over) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Den islandske vulkan Eyjafjallajökuld har sendt en kæmpe askesky op i seks kilometers højde - og skyen har nu lukket luftrummet over England og det meste af Skandinavien. Det danske luftrum lukkes i aften kl. 18.00.

Men det aktuelle vulkanudbrud er ingenting i forhold til det langt, langt voldsommere udbrud, der kan forventes, hvis den nærliggende vulkan Katla går i udbrud. Og det er der en vis form sandsynlighed for, at den gør.

- Vi kan ikke sige noget præcist endnu. Det eneste vi ved er, at hver gang Eyjafjallajökuld har været i udbrud, er Katla indenfor et års tid kommet med et langt større og kraftigere udbrud, fortæller en talsmand fra Nordisk Vulkanologisk Center ved Islands universitet til ekstrabladet.dk.

Her kan du se, hvornår Katla har været i udbrud

Megaudbrud
Katla-vulkanen er 10 kilometer i diameter og ligger begravet under en gigantisk gletsjer. Det betyder at betingelserne for kæmpeudbrud er store. Islandske vulkanologer har estimeret magmakammeret under vulkanen til at fylde 10-12 kubikkilometer.

Hvis Katla går i udbrud, kan vi forvente en askesky, som ikke bare lukker luftrummet for flytrafik, men får konsekvenser for miljøet og klimaet i år fremover. Et megaudbrud vil skabe syreregn, som skader skove og planter. Asken vil dække markerne og kvæle afgrøderne, og asken kan indeholde partikler, som er sundhedsskadelige for mennesker og dyr.

Det danske klima vi i flere år fremover være påvirket af et sådan megaudbrud.

Overvåger kæmpevulkanen
Ingen ved, om Eyjafjallajökulds udbrud også denne gang vækker den sovende nabovulkan, men vulkanologer og geologer holder skarpt øje.

- Vi overvåger nøje udviklingen i og omkring Katla, siger talsmanden fra Nordisk Vulkanologisk Center.

Annonce