Rygterne har svirret i ugevis om, at der er en ulv i Thy.
Nu er et ulvelignende dyr fundet død i Hanstholm Reservatet i Thy, og det er med stor sandsynlighed det dyr, der er offentliggjort på en række billeder, der startede spekulationerne om, at der kunne være tale om en ulv.
Læs også: Se også: Ulv fanget på foto i Danmark
Sultet ihjel
Dyret blev fundet af Naturstyrelsens medarbejdere i forbindelse med, at en
ansat så på billeder fra de vildtkameraer, som Statens Naturhistoriske
Museum og Naturstyrelsen har sat ud for at få bedre billedmateriale af
dyret.
Læs også: Se også: Ulven er kommet: Vær ikke bange
- Vi ved endnu ikke, om der er tale om en ulv. Det skal vurderes af eksperter, men den ligner fuldstændig dyret fra de forskellige billeder, som har været i medierne, siger Naturstyrelsens vildtkonsulent i Thy, Tommy Hansen.
- Vi kender ikke dødsårsagen men kan konstatere, at den er mager, siger skovrider Ditte Svendsen fra Naturstyrelsen i Thy til ekstrabladet.dk
Et af kameraerne var opstillet tæt på det sted, hvor dyret første gang blev observeret. Omkring hundrede meter fra kameraet lå dyret død.
Det døde dyr har sandsynligvis været død i op til en uges tid, da det allerede var gået i delvis forrådnelse.
Artsbestemmelse kan tage en måned
Det kan allerede nu konstateres, at der er tale om en han, og efter
tandsættet at bedømme er der tale om et ældre dyr.
Læs også: Se også: Naturstyrelsen optrapper ulvejagt i Thy
Det ulvelignende dyr bliver nu overdraget til Center for Vildtsundhed i København, der skal artsbestemme og undersøge dyret nærmere.
Centret oplyser, at der går op til en måned, før resultatet af undersøgelserne ligger klar.
Det var en række ornitologer, der så det ulvelignende dyr og også tog billeder af dyret. Men de var ikke er tilstrækkelig tydelige til at afgøre, om det rent faktisk er en ulv.
