Indlæser...

Pippi Langstrømpe bortvist

Københavns Politi måtte bortvise ikke blot én, men hele to Pippi Langstrømper, der ville gøre rent i det måske kommende ungdomshus

09:03, 05. okt 2007 | Ritzau /Nyheder

Annonce

  • Oversæt / Translate
PIppi er tilsyneladende blevet idol for medlemmerne af G13-gruppen, der har varslet besættelse af huset på Grøndalsvænge i morgen. (Arkivfoto)
PIppi er tilsyneladende blevet idol for medlemmerne af G13-gruppen, der har varslet besættelse af huset på Grøndalsvænge i morgen. (Arkivfoto)

Annonce

To unge udklædt som Pippi Langstrømpe blev fredag morgen standset af politiet ved den omstridte bygning på Grøndalsvænge Allé. De ville tilsyneladende ind 'for at gøre rent i Villa Villekulla' forud for lørdagens store aktion, der skal omdanne den nedlagte kommunale bygning til nyt ungdomshus.

På Politigården oplyser vagtlederen, at de to blev sigtet for ulovlig indtrængen og derefter bortvist.

Aktivistmiljøet har denne gang valgt at være usædvanligt åbne om deres planer. Ved at være mange, kulørte og ikkevoldelige vil de forsøge at mose sig forbi politiet og ind i huset. Og måske lykkes det at undgå et større bråvallaslag.

- Det er slet ikke sikkert, vi vil holde dem ude, hvis vi skal bruge magt, siger politiinspektør Svend Foldager til Politiken fredag.

Annonce