Forsiden lige nu: Forrygende Messi nedlagde Zaragoza
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
I en auktion på netstedet eBay kan man i disse dage byde på en vaskeægte hval. Pengene går til at betale Island for ikke at dræbe de store dyr
12:45 - 03. nov. 2006 | Sanne Rosbøg
På auktionssitet eBay kan man købe stort set alt. Alligevel er det vist nok første gang, at en finhval er sat til salg på siden.
I løbet af den næste uge er det muligt at byde på hvalen, hvis man er dyreven. Dog skal man ikke regne med at få sendt dyret hjem på adressen. Derimod vil pengene gå til at redde hvalens liv.
Det er dyrebeskyttelsesorganisationen World Society for the Protection of Animals, WSPA, der står bag den utraditionelle auktion. Foreningen vil med hvalsalget sætte fokus på Islands illegale jagt på de fredede finhvaler.
Den 17. oktober genoptog Island, til trods for international modstand, sin kommercielle hvalfangst. Island har allerede fanget fem finhvaler og har planlagt at fange yderligere 4 finhvaler og 30 vågehvaler alene i år.
Danmark var i år for første gang blandt de lande, der stemte for en genoptagelse af hvalfangst, der ellers har været forbudt de seneste tyve år.
Tiger: Jeg levede på en løgn 01:05, 22. mar
Ny nedtur for Juventus 23:33, 21. mar
Zapatero: ETA nær sammenbrud 23:13, 21. mar
Røveri i Spar i Glostrup 22:55, 21. mar
Forrygende Messi nedlagde Zaragoza 22:53, 21. mar
Sparkede 13-årig halvt ihjel pga. sms 22:31, 21. mar
Caroline bukker sig i støvet for Jankovic 22:15, 21. mar
Amalie laver jo ikke andet end at sprede ben 10:28, 21. mar
Sparkede 13-årig halvt ihjel pga. sms 22:31, 21. mar
Tiger: Jeg levede på en løgn 01:05, 22. mar
Forrygende Messi nedlagde Zaragoza 22:53, 21. mar
Linses kjole viser masser af bryst 16:53, 21. mar
Selvmordsbølge på universitet 20:35, 21. mar
Caroline bukker sig i støvet for Jankovic 22:15, 21. mar
![]()
![]()