Indlæser...

9/11 pilot kræver erstatning

En algerisk pilot, der er blevet renset for anklager om, at have trænet piloterne bag angrebet på World Trade Center i 2001, kræver nu erstatning

13:50, 14. feb 2008 | Lisbeth K. Larsen

Annonce

  • Oversæt / Translate
En algerisk pilot, der tidligere var anklaget for at have trænet de 19 terrorister, der medvirkede til terrorangrebet i New York i 2001, søger nu ertstatning for de tab, han har lidt på grund af de falske anklager. (Foto: Zuma Press) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Den algeriske pilot Lotfi Raissis er for længst blevet renset for anklagerne om træning af piloterne, der stod bag angrebet på World Trade Center i 2001. Alligevel er livet aldrig helt blevet det samme for piloten.

Derfor har han nu fået medhold af det britiske retsvæsen om, at han kan kræve erstatning. Og det kan bliver dyrt. Erstatningskravet, der tidligere er blevet afvist af de britiske myndigheder, kan løbe op i flere millioner.

- Jeg er utrolig glad. Jeg har altid troet på den britiske retfærdighed, siger Lotfi Raissi til BBC.

Den algeriske pilot blev anholdt i England kort efter den 11. september 2001, hvor han blev anklaget for at have trænet de 19 terrorister før angrebet mod World Trade Center.

Kan ikke få arbejde
Selv om han er blevet renset for anklagerne, har han dog ikke kunne vende tilbage til sit almindelige liv.

Han har nemlig ikke kunne få arbejde siden retssagen, da der ikke er nogen flyselskaber, der vil ansætte ham. Derfor vil han have erstatning for udgifterne til den uddannelse han har taget som pilot, eftersom han ikke længere kan bruge den til noget. Det løber op på over 600.000 kroner.

Udover denne sum kræver han kompensation for at have mistet sin karriere, samt den effekt retssagen har haft på hans helbred og hans liv i helhed. Ialt vil der være tale om flere millioner, hvis Lotfi Raissis vinder sagen.

Annonce