Forsiden lige nu: Betjent tiltales for at dræbe biltyv
.tv lige nu: X Factor: Se vores bedste James Bond!
Omkring 1000 demonstranter fra den yderligtgående organisation Hizb-ut-tahrir er samlet på gaden i protest mod de 'hadefulde tegninger af Muhammed'
15:59 - 15. feb. 2008 | Thea Pedersen

omkring 1000 mennesker er samlet på Sankt Hans Torv for at demonstrere mod de genoptrykte Muhammed-tegninger. (Foto: Kristian Linnemann)
Mens tusindvis af Hamas-tilhængere i øjeblikket demonstrerer i Gaza mod de omstridte Muhammedtegninger i de danske medier, og dannebrog brændes af i Pakistan, har en større gruppe muslimer samlet sig i København for at slutte sig til den internationale protest mod genoptrykningen af de tolv Muhammed-karikaturer.
Med bannere og slagord som 'Gud er størst' og 'Vores profet Muhammed er elsket', samledes en menneskemængde på omkring1000 personer sig klokken 15 ved Nørrebro Station for at påbegynde protestmarchen.
Demonstrationen er arrangeret af den yderligtgående organisation Hizb-ut-tahrir, som ønsker at vise deres utilfredshed med, hvad de kalder 'De hadefulde krænkelser af Profeten Muhammad'.
Forsamlingen gik ad Nørrebrogade, med mændende i første række og kvinderne bagerst, til bestemmelsesstedet Sankt Hans Torv på Nørrebro. Her er der forberedt flere taler, der i følge organisationen selv, 'definerer motiverne bag denne Islamfjendske politik og fastlægger standpunktet som Islam påkræver.' Og selvom stemningen fortsat er fredelig, er budskabet dog ikke til at tage fejl af:
Kampen er tilspidset
'Kære muslimer. Endnu engang har utallige danske medier udvist had og
latterliggørelse overfor vores profet. Med de her fornærmelser vil vi igen
gå til angreb for Islam. Sidst skulle vi lægge tegningerne bag os, men nu
fortsætter de med at krænke os. Lad være med at glemme, hvem der startede
den her sag. Vi har ikke glemt, at den danske regering stod bag tegningerne.
Vi har ikke glemt, at statsministeren opfordrede til angreb på Koranen, og
at kulturministeren opfordrede til at trykke de her tegninger. Vores
regenter har vist, at de er en flok kujoner, der ingen ære har. Regeringen
har vist, at de vil stå bag de her krænkelser uden at tænke på
omkostningerne, lød det for kort tid siden fra demonstrationens første taler
Khalid Amin, medlem af Hizb-ut-tahrir.
Ekstra Bladets udsendte på gaden melder, at forsamlingen er rolig - med mændende i første række og kvinderne bagerst.
'Kampen er blevet tilspidset. Tiden er en anden... Mange stiller sig selv spørgsmålet; hvorfor? Hvorfor igen? Folk har svært ved at forstå, at et samfund vil opføre sig barnligt bare for at provokere. Derfor er vi samlet i dag. For at erklære ytringsfriheden et forbandet instrument i politikernes hænder. Vi har ikke glemt. Vi vil aldrig glemme', fortsatte det fra talerstolen.
Betjent tiltales for at dræbe biltyv 01:08, 12. mar
Somalieren sendt tilbage til Holstebro 00:16, 12. mar
Veras morder sov med en kniv under puden 23:28, 11. mar
Tine Rasmussen sikkert i kvartfinalen 23:06, 11. mar
Stærk Poulsen i Juve-triumf 23:02, 11. mar
Amin sætter hus til salg 22:35, 11. mar
Metallica-fans amok i Colombia 22:31, 11. mar
Betjent tiltales for at dræbe biltyv 01:08, 12. mar
Derfor lukker Lada Danmark 22:00, 11. mar
Somalieren sendt tilbage til Holstebro 00:16, 12. mar
International bøf og blowjob-dag 19:12, 11. mar
Amin sætter hus til salg 22:35, 11. mar
Veras morder sov med en kniv under puden 23:28, 11. mar
Bendtner jagter luksuslejlighed 16:46, 11. mar
![]()
![]()