Indlæser...

Familien opløst af sorg

Venner, kolleger og familie tog imod kisten med Morten Krogh Jensen, der blev dræbt af sin egen gruppefører

09:07, 04. mar 2008 | Jon Pagh

Annonce

  • Oversæt / Translate
Den unge afdøde soldat bliver begravet onsdag.
Den unge afdøde soldat bliver begravet onsdag.

Annonce

Annonce
Morten Krogh Jensen er det 19. danske dødsoffer fra Danmarks militære tilstedeværelse i Afghanistan, Irak og Kosova og den tredje, som er blevet dræbt af en af sine egne kolleger. Blot otte af dødsofrene er faldet i regulære kamphandlinger.

Mindet i en hangar
Det var derfor en naturlig dyb sorg og frustration, som fyldte ansigterne hos venner, kolleger og familie, da kisten med den dræbte Afghanistan-soldat lørdag ankom til Roskilde Lufthavn til en kort mindehøjtidelighed.

Livet er skrøbeligt
En halv time før Hercules-flyet med Morten Krogh Jensens kiste landede, blev den lille lufthavnshal fyldt med pårørende, der med bøjede hoveder stille hilste på hinanden, inden de i samlet flok gik ud i en hangar, hvor der var stillet op til mindehøjtideligheden, som også forsvarsminister Søren Gade deltog i.

– Det er forfærdeligt, hver gang det sker, og man bliver mindet om, hvor skrøbeligt livet er, sagde Søren Gade om det meningsløse dødsfald.

Med militær præcision landede Hercules-flyet klokken 11, og kisten med den blot 21-årige soldat blev derefter båret ud af kolleger fra Afghanistan og Den Kongelige Livgarde til tonerne af ’Kongernes Konge’.

Efter en tale af chefen for Livgarden, oberst Lasse Harkjær, og en velsignelse af feltpræsten, Ulla Thorbjørn Hansen, blev kisten kørt væk i en rustvogn, og de pårørende – nu med rødsprængte øjne og tårer løbende ned ad kinderne – fyldte endnu engang den stille lufthavnshal, inden de i bil efter bil kørte væk fra lufthavnen.

Annonce