SMS Tip

Vejret i dag:

Forældre jager pædofile på nettet

Et stigende antal bekymrede forældre opretter nu profiler på de unges chat- og datingsider for at spotte og anmelde pædofile i børneforklædning

12:54 - 04. mar. 2008 | Frank Bonnevie

null

Flere og flere forældre holder øje med deres børn brug på nettet af frygt for pædofile. (Foto: Thomas Borberg)

null

14-årige Sandra har flere gang prøvet, at voksne mænd udgav sig for unge drenge og forsøgte at få hende til at mødes. (Foto: Carsten Andersen / Kanal 4)

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

Sølle fem minutter som nyoprettet bruger på danske børn og unges foretrukne chatsted Arto.dk skulle der til, før en blot 12-årig pige blev kontaktet af en 43-årige mand, hvis intentioner var ganske utvetydige. Manden spurgte nemlig pigen uden omsvøb, om de 'ikke snart skulle mødes og bolle?'

Henvendelser af denne meget direkte og vulgære kaliber er desværre blevet almindelig hverdag for et stigende antal børn og unge, der - om de vil det eller ej - må forholde sig til, at de er jaget vildt, når de logger sig på nettet.

At der heldigvis ikke skete mere ubehageligt i sagen om den 12-årige chat-debutant, skyldes i høj grad, at den unge pige var i forklædning - en lokkedue!

I virkeligheden tilhørte profilen en medarbejder fra Kanal 4’s QTV-redaktion, der i forbindelse med aftenens program 'Børnelokkerne på nettet' via en fakeprofil ville teste påstanden om, at nettet vrimler med pædofile.

Chokeret Aalund
- Det er rystende, men måske ikke så overraskende. Nettet har åbnet muligheden for en let kontakt på tværs af køn, geografi og alder. I de fleste tilfælde godt, men også alt for let at misbruge, fortæller den chokerede talkshow-vært, Pernille Aalund, der betegner det som grænseoverskridende og meget svært at fatte, at voksne mænd jagter børn for tilfredsstillelsens skyld.

At de pædofile for længst har opdyrket helt nye jagtmarker på nettet, er ikke en nyhed.

Nyt er det derimod, at forældrene mere aktivt end tidligere nu er gået ind i net-kampen for at beskytte deres børn fra de her børneglade mænd, der (som oftest under dække af falske profiltekster og ditto profilbilleder) forsøger at lokke børn og unge i sexfælden.

16-årige Camilla fra Nordjylland, der er ivrig og mangeårig bruger af Arto.dk, har i dag gjort det til sin mission at fortælle og advare andre børn og unge om nettets mange farer.

- Et af de nyeste våben er, at forældre i højere og højere grad bruger tid og kræfter på at holde øje med de sites, deres børn benytter sig af i det daglige. Nogle gange foregår det helt uden børnenes viden om det - også via falske profiler, forklarer Camilla, der selv med jævne mellemrum (og i hemmelighed) tjekker sine to yngre søstres profiler på Arto, så de ikke risikerer at ryge i kløerne på en pædofil, der som oftest udgiver sig for at være unge drenge.

Sådan spotter du en pædofil
- Der er nogle helt klare ting og signaler, man som ung bruger og forælder bør holde øje med, hvis man vil undgå at blive manipuleret af en pædofil. For det første, så skifter de her mænd konstant deres profiler ud, for ikke at blive opdaget og fanget. Derfor er det altid en god idé at tjekke, hvornår vedkommende, der evt. har skrevet til én, har oprettet sin profil. For er profilen forholdsvis ny, kan det være tegn på, at der er noget galt, siger Camilla.

- For det andet skal man også sørge for at tjekke vedkommendes venneliste. For har han ingen eller kun et par venner på sin liste, efter måske en måned eller mere på sitet, kan det ligeledes være tegn på, at det drejer sig om en fake-profil, siger hun.

Hun har selv prøvet at ryge i pædofilfælden:

- Jeg havde tidligere en drøm om at blive fotomodel, så jeg begyndte at skrive med en 18-årig pige, der havde sit eget modelbureau. Det endte så med, at hun gerne ville se mig i helfigur via web-cam for at finde ud af, om jeg nu også helt havde kroppen og udseendet til at lave modelbilleder.

- Det gik så hverken værre eller bedre end at denne her pige, troede jeg jo fortsat, desuden ønskede at se mig i bh og g-streng, da en pæn krop jo betyder meget i den branche. Men inden det dog kom så vidt, greb min mor heldigvis ind og fik mig stoppet, fortsætter Camilla, der i bakspejlet da godt kan se, at det var en smule blåøjet og naivt af hende.

Ikke mindst med tanke på, at denne her bureauindehaver selv hverken havde profilfoto eller webcam.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img