Dagens starter grå og diset, men mod syd kommer der opklaring
Tåge, dis, gråvejr og måske endda lidt småregn er en kedelig start på en i forvejen efterårsmørk fredag. Temperaturerne ligger fra morgenstunden dog i den pæne ende af skalaen på 7 til 9 grader med en svag til jævn vind fra sydlige retninger.
Det grå vejr vil vare ved mange steder, men i løbet af dagen vil opklaring brede sig fra syd og give en del sol i den sydlige del af landet, imens de centrale egne først vil opleve opklaring ud på aftenen efter mørkets frembrud.
Temperaturerne vil i dag ligge imellem 7 og 10 grader, varmest bliver det i de nordlige egne da en køligere luftmasse nærmer sig fra syd.
Nattefrost, pas på isglatte veje!
Den køligere luft fra syd der i løbet af dagen breder sig og det delvist klare vejr i løbet af natten giver anledning til at temperaturerne i nat mange steder kommer under frysepunktet, specielt i de centrale og sydlige dele af Jylland. Dette kan i kombination med de fugtige veje vi har for tiden give anledning til isglatte veje til og med lørdag formiddag.
Thomas Alsbirk - Meteorolog
Vestas Wind Systems A/S
Artiklen er leveret af Vestas Wind System A/S i samarbejde med Ekstra Bladet

