Eastgate: Starskontoen stort set tømt
Den danske verdensmester brændte 300.000 dollar af på heads up-spil mod nogle af verdens bedste i den disciplin
11:30, 06. jan 2009 | Mikael Blond, Bahamas
![]()
-
Følg Simon Ravnsbæk på WPT finalebord14:30, 10. feb
-
Danmarksmesteren på WPT finalebord08:46, 09. feb
-
Vind en drømmerejse til EM i fodbold07:27, 09. feb
-
Nedture er en del af spillet09:18, 08. feb
-
Dansk håb ved EPT Deauville15:39, 05. feb
-
Hvad gør jeg ved de 'tozzer'?09:37, 04. feb
-
Hvornår skal man vise sine kort?09:24, 01. feb
-
Gus, Ivey og Antonius fik milliongevinst17:50, 29. jan
-
Gus chipleader i stjernefyldt million-turnering17:10, 28. jan
-
Hvordan malker jeg ham bedst?09:01, 28. jan
-
Hjælp, hold'em er for kedeligt09:24, 25. jan
-
Timeløn på kvart million08:33, 25. jan
-
Stor dansk pokerdag på nettet13:14, 24. jan
-
Gus blev bubble boy13:39, 23. jan
-
Gus på vej mod nye millioner08:28, 23. jan
![]()
-
Nedture er en del af spillet09:18, 08. feb
-
Hvad gør jeg ved de 'tozzer'?09:37, 04. feb
-
Hvornår skal man vise sine kort?09:24, 01. feb
-
Hvordan malker jeg ham bedst?09:01, 28. jan
-
Hjælp, hold'em er for kedeligt09:24, 25. jan
-
Den pot kan de da ikke splitte!09:51, 21. jan
-
Spiller jeg hånden forkert?09:53, 18. jan
-
De største spil i Vegas09:12, 14. jan
| Pokernyhederne er lavet i samarbejde med |
|---|
Det kan godt være svært at have ondt af en mand, der for mindre end to måneder siden vandt 53 millioner. Og det beder verdensmester Peter Eastgate da heller ikke om, da Pokermagasinet ACE spørger ind til den heads-up session, der i søndags kostede ham det meste af PokerStars-rullen.
- Jeg fik langt om længe overført nogle penge til min PokerStars-konto. Det var $300.000, og de fik slet ikke fat i starten, hvor jeg var nede i $20.000, tror jeg, inden jeg så fik dem slået op i $630.000, men kun for at den nu stort set er tømt, fortæller Eastgate fra spillerlobbyen på Hotel Atlantis, hvor ACE møder den unge verdensmester.
- Jeg kan godt lide at spille højt - at der er noget på spil. Men man skal være forbedret på at tabe, og det er jeg også, men jeg er ikke klar til at satse hele svineriet for at bevise pleje mit ego. Det gik ikke denne gang, og jeg erkender, dem jeg spillede mod, har en edge i mod mig. Men jeg er ikke parat til at erkende, at jeg ikke en dag kan udvikle mit spil til at kunne slå det level med det fornødne skrub, fortæller Eastgate, der spillede $100/200 og $200/400 mod stærke navne som Eric Liu, Ben Sulsky og Tom 'Durrrr' Dwan.
Pinefuldt nederlag
- Jeg spillede mod alle, der ville. Jeg lagde da godt mærke til, at det var Durrrr osv., men jeg ville bare have noget action. Jeg havde en periode i sommers, hvor jeg tabte en million dollar. I efterrationalisering kunne jeg godt se, at jeg skulle have gjort noget mere ved gameselection, men nu er situationen jo en anden, da jeg har en større bankroll. Men altså jeg skal da bruge en dag eller to til at bearbejde et så stort tab, siger Eastgate ærligt og erkender sit nederlag skyldes overlegen modstand.
- Det var mindre end 10 buy-ins, så det siger måske ikke så meget, men jeg må erkende, at særligt Ben Sulsky har en klar edge i mod mig. Jeg fik ikke justeret til den dynamik, der var mellem os, og også Durrrr var jo topskrap. De er begge topintelligente pokerspillere, så det var på en gang både lærerigt og også en smule pinefuldt at blive udbasket på den måde, siger en trods alt smågrinende Eastgate, der ikke udlukker en lignende session igen.
Giver de højeste takster et skud
- Altså, jeg har ikke i sinde at forsætte til bankrollen er busted. Jeg har sat en given sum af til at give det et skud, og det kan godt være, jeg gør det igen, men lige nu skal jeg lige bearbejde nederlaget og finde ud af hvorfor jeg tabte, og om jeg skal spille der igen eller på mere moderate takster, siger han.
- Seneste nyt på ekstrabladet.dk
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25
-
Drabssigtet var for farlig til bostedet - i 201000:16
-
TV: Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12
-
GALLERI: Flotte billeder fra hele verden23:40
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39
-
Singleliv-Joy: Jeg blev overfaldet på toilettet23:15
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
TV: Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12, 11. feb
-
Fetterlein skrider fra stripperfest21:14, 10. feb
-
Sådan hilser Noma udeblevne gæster18:22, 10. feb
-
Rasmuuuuuuuuuus! 23:52, 10. feb
-
Hashbod solgte for 100.000 kr. om dagen19:51, 10. feb
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25, 11. feb


artiklen her!