Kvinder vilde med pigesex
Flere undersøgelser viser, at biseksualietet blandt kvinder er ganske udbredt. Mindre tabu end homosex, mener eksperter
11:37, 16. jun 2008 | Tomas Roar
![]()
Læserne om pigesex:
33-årige MM fra Køge har aldrig prøvet, men drømmer om det:
’Det er ikke noget, jeg til daglig går rundt og tænker på. Men så nogle gange kan jeg støde på en pige, f.eks. til en fest eller i træningscenteret, som der bare er et og eller andet over. Og så kan jeg godt få en kriblende fornemmelse inde i - have lyst til at prøve at kysse med hende.
Honeysuckle skriver på Erotikbloggen:
’Før det var fashionabelt at være biseksuel, dyrkede jeg det vildt og ufortrødent, legede med dem, jeg kunne få fingre i. Og hvis mine (mandlige) kærester var med på ideen (og tro ikke ALLE var, for nogen følte sig yderst truede) legede vi med dem sammen. Og jeg gør det stadig! Skulle jeg vælge, hvad jeg ville have med på en øde ø, så er der flere variationer med en kvinde end en mand... ’
Bitchxxxx på Erotikbloggen:
’Da jeg var i starten af 20’erne, boede jeg sammen med min veninde, og vi havde pigesex tit. Jeg er på ingen måde lesbiskm men det er ophidsende at elske med en anden kvinde, kærtegne hendes bryster, give gensidig franskm til vi kommer i en lang våd orgasme. Pigesex er frækt og ekstrem ophidsende, specielt hvis ens kæreste er med på en kigger.’
Lise på Erotikbloggen: ’Jeg havde veninde, som jeg havde et forhold til. Hvordan det i sin tid, startede husker jeg egentlig ikke. Hun var på daværende tidspunkt i et forhold, hvor hun bestemt ikke var glad, og jeg var lige gået fra min kæreste. Vi var begge klar over, at vi begge havde prøvet at være sammen med en pige før, og måske åbenheden om det gjorde det så meget nemmere. Det var intenst, fyldt af omsorg og lyst til den anden, men dog uden at jeg nogensinde endte med at blive forelsket i hende. Det var lærerigt, dejligt og spændende. ’
- Mest læste i Sexperterne
-
Hver tredje vil prøve åbent forhold15:55, 04. feb
-
'Stærke danske kvinder er sexede'14:30, 08. feb
-
TV: Sådan skal hun barberes21:16, 10. jan
-
Vær pervers for en dag22:38, 01. feb
-
Signe, 43: Blowjobs er nødvendige14:42, 09. jan
-
Bliv forelsket i din kæreste - igen09:04, 10. feb
-
Her er parforholdets værste fjende14:45, 16. jan
-
TV: Derfor ser mænd porno13:56, 01. jan
-
Vind sexlegetøj hele ugen13:37, 06. feb
-
TV: Sådan skal den diller barberes13:00, 29. dec
- Seneste i Sex & Samliv
-
Du finder ikke kærligheden på nettet16:48
-
Hold din Valentinsdag allerede i dag13:27
-
Pornovirus brugt som afpresning10:08
-
Bliv forelsket i din kæreste - igen09:04
-
Fem frække Valentinsgaver til hende14:47
-
Lummert datingsite brød loven14:05
-
Sexmedicin til kvinder virker11:33
-
Bytter dildoer og pistoler09:38
-
TV: Danske håndværkere fik lapdance på jobbet 14:56
-
'Stærke danske kvinder er sexede'14:30
-
Orgasme med mobilen11:21
-
TV: Fuck jer, danskere!10:26
-
Jyderne elsker sexlegetøj18:39
-
Derfor skal du ikke knalde danske piger16:00
-
Vind sexlegetøj hele ugen13:37
- Seneste i Sexpert-tv
-
TV: Se sexperten blive vokset13. jan
-
TV: Sådan skal hun barberes10. jan
-
TV: Sådan får du længere diller01. jan
-
TV: Derfor ser mænd porno01. jan
-
TV: Sådan skal den diller barberes29. dec
-
TV: Sådan får du en bolleven25. dec
-
TV: Skrid hvis han ikke gi'r dig sex23. dec
-
TV: Tre kvinder viser julens g-streng16. dec
-
TV: Sådan måler du brysternes størrelse14. dec
-
TV: Par knaldede på perronen i Torontos metro14. dec
-
TV: Sådan køber du det sexede undertøj13. dec
-
TV: Forkæl konen med sexet luksus09. dec
-
TV: Sexet lingerie under juletræet07. dec
-
TV: Sexet undertøj på ønskelisten06. dec
-
TV: Det frække julelingerie02. dec
-
TV: Fræk kalendergave30. nov
-
TV: Sådan finder I sexlysten sammen15. nov
-
TV: Sjov sexgadget til parmiddagen10. nov
-
TV: Sådan undgår du utroskab20. okt
-
SEXTV: Det skal den hedde14. okt
![]()
Piger er til pigesex. Det er konklusionen på fire vidt forskellige undersøgelser.
- Pigesex er mindre tabubelagt end for bare ti år siden, siger jordemoderen Gun Rembeck til Expressen.se.
Hun har lavet en afhandling på det Sahlgrenska Akademin, der er det sundhedsvidenskabelige fakultet ved universitet i Göteborg.
440 17-årige deltog i den omfattende undersøgelse, der blandt andet drejede sig om erfaringer med biseksualitet. 6,1 procent af pigerne har haft sex med en anden pige, mens kun 1,7 procent af drengene havde prøvet.
Gun Rembeck kan ikke komme med entydige forklaringer på, hvorfor det forholder sig sådan, men:
- Det kan jo være, at piger prøver sig frem uden at identificere sig selv som hverken homo eller hetero. Og så det nok ikke er så tabubelagt for piger længere. Som teenagere er piger ofte mere intime med hinanden end drenge. Og samtidig er drenge mere bange for at afvige fra normen, mener Gun Rembeck.
Ikke kassetænkning
I en anden undersøgelse i bladet Marie Claire svarer halvdelen af de
adspurgte, at de er nysgerrige på pigesex. Og samtidig The The Center for
Disease Control and Prevention i USA i en rapport påvist, at flere og flere
kvinder er interesserede i biseksualitet.
Forfatteren bag bogen ’A Piece of Cake: Recipies for Female Pleasure', Emily Scartlet Kramer, mener, at kvinder i højere grad er blevet åbne for, hvad der føles godt, istedet for at tænke på at passe ind i nogle klasser.
Danske kvinder godt med
Danske kvinder følger godt med, i hvert fald hvis man skal stole på de
knap 14.000 af ekstrabladet.dk’s kvindelige læsere, der svarede, da vi
spurgte, om de havde prøvet pigesex. 46 procent har leget med en anden
kvinde, mens 10 procent gerne vil.
Anderledes tilbageholdende er ekstrabladet.dk’s mandlige brugere, for her har 25 procent prøvet sex med anden mand, mens blot fem procent gerne vil. Cirka 15.000 svarede.
Allerede som børn er det almindeligt, at piger nusser og krammer og holder i hånd, fortæller sexologen Rikke Thuesen.
- Så piger vokser op med et naturligt forhold til at være tætte med hinanden, også fysisk. Man anser det naturligt og ok, at kvinder krammer, danser, holder om og er fysisk tætte, hvorimod mange ser skævt til, hvis to mænd er tætte fysisk, siger Rikke Thuesen til ekstrabladet.dk
Piger åbner også meget følelsesmæssigt op for hinanden - og har dermed også en ’psykisk’ nærhed, hvor de er åbne overfor hinanden.
Det nogle af de ting, der er årsagen til, at mange piger er åbne for pigesex, mener Rikke Thuesen.
Orgasmeræs
Mange mænd har en tendens til at gå efter forløsningen, mener sexologen
Thuesen:
- Derfor kan nogle kvinder føle, at de bliver lidt glemt i den seksuelle akt, og at det handler mest om at nå til orgasmen end turen derhen. Sex mellem to kvinder kan være mere sensuelt, nærværende, udforskende, De kender hinandens kroppe - og tager sig tid til nydelse, man kan måske sige, at de leger mere med hinanden i nydelse og udforskning, siger hun til ekstrabladet.dk.
Dermed ikke sagt, at mænd kun går efter målet. Der er heldigvis mange mænd, der også nyder elskov og erotik, og som nyder at få kvinden op på de stormfulde højder - og som tænker meget mere på hende end på sig selv.
- Seneste nyt på ekstrabladet.dk
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25
-
Drabssigtet var for farlig til bostedet - i 201000:16
-
Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12
-
GALLERI: Flotte billeder fra hele verden23:40
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39
-
Singleliv-Joy: Jeg blev overfaldet på toilettet23:15
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12, 11. feb
-
Fetterlein skrider fra stripperfest21:14, 10. feb
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39, 10. feb
-
Sådan hilser Noma udeblevne gæster18:22, 10. feb
-
Rasmuuuuuuuuuus! 23:52, 10. feb
-
Singleliv-Joy: Jeg blev overfaldet på toilettet23:15, 10. feb



artiklen her!