Leg erotisk chef hele ugen
Du bestemmer: Tag chefkasketten og sig, hvad din kæreste skal gøre for dig. Og byt så roller ugen efter
10:05, 06. okt 2008 | Karen Seneca
![]()
I et fasttømret parforhold er det vigtigt at bryde rutinerne af og til - især de seksuelle. Foto: All Over
- Mest læste i Sexperterne
-
Hver tredje vil prøve åbent forhold15:55, 04. feb
-
'Stærke danske kvinder er sexede'14:30, 08. feb
-
TV: Sådan skal hun barberes21:16, 10. jan
-
Vær pervers for en dag22:38, 01. feb
-
Signe, 43: Blowjobs er nødvendige14:42, 09. jan
-
Bliv forelsket i din kæreste - igen09:04, 10. feb
-
Her er parforholdets værste fjende14:45, 16. jan
-
TV: Derfor ser mænd porno13:56, 01. jan
-
Vind sexlegetøj hele ugen13:37, 06. feb
-
TV: Sådan skal den diller barberes13:00, 29. dec
- Seneste i Sex & Samliv
-
Du finder ikke kærligheden på nettet16:48
-
Hold din Valentinsdag allerede i dag13:27
-
Pornovirus brugt som afpresning10:08
-
Bliv forelsket i din kæreste - igen09:04
-
Fem frække Valentinsgaver til hende14:47
-
Lummert datingsite brød loven14:05
-
Sexmedicin til kvinder virker11:33
-
Bytter dildoer og pistoler09:38
-
TV: Danske håndværkere fik lapdance på jobbet 14:56
-
'Stærke danske kvinder er sexede'14:30
-
Orgasme med mobilen11:21
-
TV: Fuck jer, danskere!10:26
-
Jyderne elsker sexlegetøj18:39
-
Derfor skal du ikke knalde danske piger16:00
-
Vind sexlegetøj hele ugen13:37
- Seneste i Sexpert-tv
-
TV: Se sexperten blive vokset13. jan
-
TV: Sådan skal hun barberes10. jan
-
TV: Sådan får du længere diller01. jan
-
TV: Derfor ser mænd porno01. jan
-
TV: Sådan skal den diller barberes29. dec
-
TV: Sådan får du en bolleven25. dec
-
TV: Skrid hvis han ikke gi'r dig sex23. dec
-
TV: Tre kvinder viser julens g-streng16. dec
-
TV: Sådan måler du brysternes størrelse14. dec
-
TV: Par knaldede på perronen i Torontos metro14. dec
-
TV: Sådan køber du det sexede undertøj13. dec
-
TV: Forkæl konen med sexet luksus09. dec
-
TV: Sexet lingerie under juletræet07. dec
-
TV: Sexet undertøj på ønskelisten06. dec
-
TV: Det frække julelingerie02. dec
-
TV: Fræk kalendergave30. nov
-
TV: Sådan finder I sexlysten sammen15. nov
-
TV: Sjov sexgadget til parmiddagen10. nov
-
TV: Sådan undgår du utroskab20. okt
-
SEXTV: Det skal den hedde14. okt
![]()
I stedet for at bruge kaskader af ord eller – endnu værre – lade slå til, kan man nå meget længere ved at prioritere sex højt.
En af måderne er at planlægge ’bestemmer-uger’. Først har den ene en hel uge, hvor han eller hun bestemmer alt, hvad der skal ske af romantiske, erotiske og seksuelle tiltag. Derefter bytter man og snupper en uge, hvor det nu er den anden, der har chefkasketten på.
I skal røre ved hinanden
Hvem der skal starte, kan I rafle om. Det har ikke den store betydning, så længe I begge åbent kaster jer ind i sagen.
– Det er godt at lave sjov i en periode, hvor vi skiftes til at bestemme.
– ’Ugens chef’ bestemmer, hvor meget sex I skal have og hvordan og hvornår. Det er vigtigt, at der er fysisk kontakt den uge, så man ikke bare siger: ’I denne uge gider jeg slet ikke have sex’, siger Joan Ørting.
– Men hvis kvinden synes, at det at gå en tur hånd i hånd eller at sidde og snakke sammen i en time er en vigtig del af et erotisk forspil, skal man også gøre det.
Træk i uniformen
Hvis sex i et parforhold er vanepræget eller mest foregår på den enes præmisser, bliver det uinspirerende. Når den ene siger: ’Jeg har lyst til at elske med dig’, ved den anden lige præcis, hvad der kommer til at ske: ’Så nu går vi op i sengen, han tager på mine bryster, jeg tager ham i munden og vi har samleje’.
I de fleste parforhold er der en, som oftest tager initiativet til sex. En, som er mere aktiv og interesseret i kropskontakt end den anden.
– Men når I tager en ’bestemmer-uge’ hver, kan I pludselig komme til at opleve nye og overraskende sider af hinandens seksualitet.
– Det kan være, at det bare handler om, at I skal bolle en halv time hver dag. Det kan være en erotisk rolleleg, hvor han gerne vil have hende til at trække i skolepige-uniformen.
– Det kan være god gammeldags hverdagssex, sensuel massage eller en hel dag i sengen med legetøj ved hånden. Pludselig afsløres det måske, at hun tænder på at blive domineret.
Når det er ’bestemmer-uge’, er det virkelig med en tyk streg under ’bestemmer’. Den ene skal sige ja til alt, hvad den anden foreslår. Ikke noget med forbehold og ’jeg skal lige tænke over det’. Man gør det bare.
Overgreb forbudt
– Det er den anden, der styrer, så man behøver ikke tænke så meget over det.
– Det må selvfølgelig ikke være et overgreb, så hvis han er vild med at have analsex hele ugen, må man godt sige: ’Jeg vil altså ikke have alle dine 20 cm op i mig, men vi kan finde en anden måde at gøre det på’, siger Joan Ørting.
– Det kunne være sjovt at slutte ugen af med en hel ’bestemmer-dag’, hvor den, der har været chefen hele ugen, nu må bestemme alt – fra morgenmadsmenuen til hvad I skal lave om aftenen.
Hvis sex i et parforhold er vanepræget eller mest foregår på den enes præmisser, bliver det uinspirerende
- Seneste nyt på ekstrabladet.dk
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25
-
Drabssigtet var for farlig til bostedet - i 201000:16
-
Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12
-
GALLERI: Flotte billeder fra hele verden23:40
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39
-
Singleliv-Joy: Jeg blev overfaldet på toilettet23:15
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12, 11. feb
-
Fetterlein skrider fra stripperfest21:14, 10. feb
-
Sådan hilser Noma udeblevne gæster18:22, 10. feb
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39, 10. feb
-
Rasmuuuuuuuuuus! 23:52, 10. feb
-
Singleliv-Joy: Jeg blev overfaldet på toilettet23:15, 10. feb



artiklen her!