SMS Tip

Vejret i dag:
15°

Kvinder presses til sex

Overraskende mange af vores kvindelige brugere føler sig presset til sex. Sexolog mener, det kan skyldes dårlige erfaringer eller manglende støtte

13:59 - 29. okt. 2008 | Tomas Roar

  • Afstemning

Kvinde: Føler du dig presset til sex, du ikke har lyst til? (klik ok, hvis du er mand og vil se resultatet)

Ja, ofte

Ja, ofte: 34 % 34%

Ja, men sjældent

Ja, men sjældent: 30 % 30%

Nej

Nej: 36 % 36%

Kvinde: Føler du dig presset til sex, du ikke har lyst til? (klik ok, hvis du er mand og vil se resultatet)




Se resultat uden at stemme

  • Afstemning

Kvinde: Hvor føler du sexpresset? (klik ok, hvis du er mand og vil se resultatet)

Analsex

Analsex: 36 % 36%

Oralsex

Oralsex: 27 % 27%

Sex når jeg bare ikke har lyst

Sex når jeg bare ikke har lyst: 38 % 38%

Kvinde: Hvor føler du sexpresset? (klik ok, hvis du er mand og vil se resultatet)




Se resultat uden at stemme

  • Afstemning

Mand: Føler du dig presset til sex, du ikke har lyst til? (klik ok, hvis er kvinde og vil se resultatet)

Ja, ofte

Ja, ofte: 20 % 20%

Ja, men sjældent

Ja, men sjældent: 25 % 25%

Nej

Nej: 56 % 56%

Mand: Føler du dig presset til sex, du ikke har lyst til? (klik ok, hvis er kvinde og vil se resultatet)




Se resultat uden at stemme

null

Ih altså, så skal man til det igen. Mange kvionder føler sig presset til sex. (Foto: Coloubox.dk)

For nogle kvinder er det: 'Ih, altså, nu vil han igen have sex, når jeg hellere vil sove!’ For andre det mere: ’Åh nej, hvorfor skal han presse den op i min numse, når jeg ikke har lyst.’

Mange af vores kvindelige brugere er i et eller andet omfang udsat for pres til at dyrke sex eller til at udføre seksuelle handlinger, de ikke har lyst til.

For sexologen Rikke Thuesen er tallene ganske interessante. Som udgangspunkt er det selvfølgelig et skråplan at gå med til sex, når man ikke har lyst, men:

- Vi har ansvaret for vores egen seksualitet. Og hvis man føler sig presset til sex, man ikke har lyst til, eller sex, når man ikke har lyst, må man åbne munden og fortælle, hvad man gerne vil have, siger Rikke Thuesen til ekstrabladet.dk.

Pres i parforholdet
Der er som regel ingen grund til at dyrke dårlig sex eller sex uden lyst. Men man skal tale med sin partner om, hvad der er galt med det sexliv, man har:

- Og så må vi bruge metoden ’fake it till you make it’ - og den virker. Kroppen kan ikke kende forskel på fantasi og virkelighed, og hvis man stønner og bevæger kroppen sensuelt, kan man rent faktisk narre hjernen til at tro, at man er seksuelt opstemt og dermed få en fysisk tænding.

At dyrke sex giver mere lyst til sex, forklarer Rikke Thuesen. Så kvinderne må også gribe i egen barm og tage ansvaret for eget sexliv. Hun skal fortælle manden, hvad hun savner, ønsker, har behov for, så hun er med til at skabe rammerne for et sexliv, hvor man næsten altid har lyst:

- Og så er det helt naturligt ind imellem ikke at have lyst. Og nogle gange gør man det så alligevel for husfredens eller mandens skyld, og andre gange siger man ’nej tak, hvad med i morgen’. Men husk at afvise hinanden på en pæn måde.

Hvorfor har hun ikke lyst?
- Kvinden kan være syg, stresset, overbebyrdet, bekymret - eller være ked af egen krop og dermed ikke tænde på sig selv, og så er det svært at få lyst til sex. Og hvis hun føler, at hun skal klare alting alene, der er hele tiden ting på ’to do’-listen, så hun ingen ro har til at komme fra hovedet i kroppen.

Hvad skal manden gøre for ikke at presse for meget?
- Han skal sørge for, at der også er stunder med kys, kærtegn og opmærksomhed, uden at det ender i sex, siger Rikke Thuesen. Han skal hjælpe hende med de ting, der tynger hende, så hun føler, at hun har overskud til sex.

Han skal huske at fortælle hende, at hun er smuk og dejlig, og at hun betyder meget, og at han elsker hende, så hun føler sig set og feminin. Han skal give hende lov til at lægge op til sex, så hun får lyst til at forføre ham med sin kvindelighed og sensualitet. Han skal til at stole på og være en, hun kan regne med. Han skal tage initiativ og ikke lade hende bestemme for meget.

Pres i singlelivet
Hvad er det så, der sker, når piger, som ikke er i parforhold, føler sig presset til sex eller til en type sex, de ikke har lyst til:

- Mange piger er opdraget til at være pæne piger. Og for mange betyder det, at pæne piger for eksempel ikke dyrker analsex og oralsex, og derfor er det grænseoverskridende for hende.

Dårlige erfaringer
Det kan også hænge sammen med dårlige erfaringer, mener Rikke Thuesen:

- Hun kan have oplevet noget ubehageligt. For eksempel at en mand har været for voldsom og tvunget penis for dybt ind i munden på hende. I forhold til analsex kan hun være bange for, at der er ’efterladenskaber’ på penis. Eller at der er en, der har virkelig tvunget hende til noget, hun ikke have lyst til, og det giver varig modvilje.

Manglende erfaring kan også betyde en del, fordi vi er så bange for at virke fjollede eller uerfarne. Det kan afholde os fra at eksperimentere: Vi tror, at partneren vil grine eller synes, man er kikset og usexet.

Læs mere om Rikke Thuesen her

Annonce

Annonce

Annonce

  • Afstemning

Kvinde: har du været utro i et seriøst forhold?

Ja, inden for det seneste år
Ja, men længe siden
Nej
  • Afstemning

Mand: Har du været utro i et seriøst forhold?

Ja, Inden for det seneste år
Ja, men længe siden
Aldrig
  • Afstemning

Utro kvinde: Hvorfor var du utro?

Fik ikke nok sex og/eller kærlighed derhjemme
Det skete bare - det betød intet
  • Afstemning

Utro mand: Hvorfor var du utro?

Fik ikke nok sex og/eller kærlighed derhjemme
Det skete bare - betød intet

Img