Indlæser...

Derfor drømmer vi om sex med flere

Flere mænd om en kvinde er meget lettere i fantasien end på ens eget lagen. Men hvorfor fascineres nogle piger om at blive taget af mange mænd?

16:56, 20. mar 2009 | Tomas Roar

Annonce

Læserne: Sådan var vores gangbang

'Jeg har prøvet for nogle år tilbage. Både i klub og hjemme privat hos et par. I dag drømmer jeg ikke om det mere. Jeg havde et par, jeg hyggede mig med rent seksuelt. De inviterede mig til en hygge aften hos et andet par. Da vi ankom, var der også et tredje par, så vi var tre par og mig. Vi begyndte med at lave nogle spilleregler: at sex foregik i soveværelset, og det var ok at sige nej tak osv. Det fedeste ved den aften var, at nogle gange så gav jeg en masse til både kvinder og mænd, og i næste sekund var det mig, som var bare modtog alles munde, hænder og pikke. Total fedt, hvis man har sine aftaler i orden. Man skal ikke lide af jalousi.'
Mariann, 41 og fra Ballerup

'I swingerklub-regi har der været fem-seks fyre tilstede på samme tid. Den intense fornemmelse af så mange lækre fyre omkring en, som piller, slikker, bider, sutter, kilder og knepper det bedste, de har lært, er ubeskrivelig. Jeg føler mig sært nok enormt bekræftet som kvinde, når jeg kan mærke, at jeg er centrum for al den liderlighed - uanset at jeg udmærket ved, at jeg sandsynligvis ikke kommer til at se ret mange af fyrene igen, når de er færdige.

Turn-offs er helt klart, hvis en af deltagerne egentlig ikke rigtig har gjort sig klar, hvad et gangbang går ud på, og derfor enten ikke kan håndtere de andre fyre så tæt på sig, eller hvis fyren af uvisse årsager tror, at han kan ’overtage’ mig, og derfor beder de andre om at skride. Turn-offs kan selvfølgelig også være af rent praktisk karakter - hvis f.eks. fyren ikke lige har været i bad for nyligt, eller hvis han tror, at han kan snyde med kondomet.'
Gitte, 37 år og fra Taastrup

Parret Sten (42 år) og Nadia (25 år) prøvet det en gang sammen med tre mænd, de havde fundet på Scor.dk:
Der er to faktorer, der tænder Nadia ved gangbang: Hun kan til tider lide det hårdt og lidt voldsomt, og det kan flere mænd klare lettere end en. Der er altid en klar, når ham, der er i gang, er ved at køre træt. Samtidig tænder hun også på 'luder-fantasien': Det at stå til rådighed for mange mænd, der bruger hende, som de lyster.

Sten har prøvet gangbang mange gange, inden han mødte Nadia. Når han deltager i et gangbang hos andre kvinder end sin kone, er det for at give kvinden en god oplevelse og opfylde hendes/parrets fantasi, samtidig med han nyder at være sammen med en fremmed kvinde. Sten kan lide det visuelle i det. Han tænder meget på at se sin kone tændt, at hun bliver tilfredstillet godt og grundigt. Sten synes, det er lettere at nyde synet, når han ikke selv skal knokle for at få hende derhen, men kan få andre til at gøre arbejdet.

Annonce

Annonce

Det bliver ikke meget mere pornoagtigt end dette: En kvinde der villigt lader sig bruge af mange mænd på en gang.

Alligevel (eller måske netop derfor) fantaserer 6 ud af 10 af vores brugere om at være med i et gangbang. Og da vi lavede vores store 2008 sexundersøgelse, hvor over 11.000 deltog, svarede 49 procent af mændene og 39 procent af kvinderne, at de fantaser om sex med flere på en gang.

Men hvad er det egentlig, der er så fascinerende ved sådan om omgang cirkussex, hvor mange mænd er sammen med den samme kvinde?

Begæret og brugt
Vi spurgte sexolog og parterapeut Katrine Berling om, hvad der er tiltrækningen for kvinder:

- Mange kvinder har nok på et eller andet tidspunkt haft en lille gangbang-fantasi, som de holder helt for sig selv. Den kan have forskellige former, enten den rendyrkede form, hvor hun bare bliver taget og brugt, eller den mere pæne udgave, hvor mændene, der begærer hende, ønsker at have sex med hende og tilfredsstille hende, siger Berling til ekstrabladet.dk.

Gangbang i sin rene form handler om mange mænd, der tager en kvinde på skift. Den villige kvinde bliver kneppet og taget i alle huller på en gang. Det er mændene, der er i kontrol, de har magten og bestemmer forløbet. Kvinden overgiver sig og lader sig tilfredsstille og bruge på alle tænkelige måder.

Langt til virkeligheden
Sexologen understreger, at der er langt fra fantasi til virkelighed, og gangbang er stadig en af de ting, mange ikke tør sige højt, at de tænder på, og blandt andet derfor er der heller ikke mange kvinder, der udlever deres fantasi.

- De fleste, der laver gangbang i dag, gør det under mere kontrollerede former. Det er noget, der bliver sat op og planlagt. Man søger efter mændene, og de bliver specielt udvalgte, de skal godkendes og undersøges inden. Det er oftest par, der gør det sammen.

- De piger, jeg har talte med, siger, at det, de tænder på, er, at de er villige billige og luderagtige. En kvinde, der lader sig tage og bruges af flere på en gang. De tænder på at blive ydmyget, forklarer Katrine Berling.

Magtforhold
Det interessante her er, at når det er sat op og aftalt inden, sker der en ændring i magtforholdet, for selv om det er kvinden, der bliver taget, har hun nu magten, fordi hun har sat dagsordenen inden. Hun har udvalgt dem, og ofte har hun sin mand, elsker eller kæreste med til at kontrollere, at det hele foregår, som det skal.

Mændene bliver så lidt ’ynkelige’, fordi de skal godkendes, de skal indordne sig, og det er først deres tur, når de får lov. Og overholder de ikke reglerne bliver de smidt ud.

- Kvinden får derved mulighed for at føle sig billig, ydmyget og brugt, selvom det er hende, der i sidste ende har kontrollen og bestemmer det hele, siger Berling til ekstrabladet.dk.

Se video med et dansk gangbangpar

Annonce