Indlæser...

Er du klar til sex efter skilsmisse?

Skal du bare hoppe på næste bus, når du lige er blevet skilt, eller er det en god ide at vente?

20:37, 06. maj 2009 | Tomas Roar

Annonce

Nogle går på sexjagt lige efter en skilsmisse. (Foto: All Over)
Nogle går på sexjagt lige efter en skilsmisse. (Foto: All Over)
Op på hesten igen

Også parterapeut Katrine Berling mener, der ikke kan opstilles regler for god datingopførsel efter et brud.

- Faktisk kan det være en god ide at komme ud igen, ikke så meget for at finde en ny kæreste, men bare for at se sig lidt omkring, få nogle nye oplevelser, blive lidt bekræftet, så man ikke bare sidder derhjemme og hænger med næbet. Dette er især vigtigt, hvis man er den sårede part. Det er jo altid lettere for den, der går, end for den, der bliver forladt.

Oftest finder mænd en ny kæreste, hvor kvinderne gerne venter et års tid, for lige at finde sig selv igen, være kede af det og tale med veninderne. Hvis det har været et hårdt brud, er det en god ide at lige at have tid til sig selv, men derfor kan man jo godt date, mener Berling.

- Så mit råd til alle er: Kom op på hesten igen, gå på date, ha’ det sjovt - og få en masse nye oplevelser.

Annonce

Annonce

Et brud efter et længere forhold er aldrig let. Og det kan kompliceres yderligere ved, at din eks to dage efter, I gik fra hinanden, går hånd i hånd med en ny. Det kan virke overvældende hurtigt for nogle, mens andre som noget helt selvfølgeligt kaster sig ud i ’the dating game’ med spredte ben.

- Når man går direkte fra en partner til den næste, kan man såre eks'en unødigt, og man bør have respekt for det menneske, man har levet sammen med og elsket, siger parterapuet og foredragsholder Rikke Thuesen til ekstrabladet.dk.

Den, der står tilbage, kan mistænke, at det nye forhold har stået på i længere tid. Og er eks'en meget ked af det, kan det også give ekstra smerte at se, at den, man sørger over, er i glædesrus med en anden. Så behandl dine eks'er med respekt og omtanke, lyder det fra Thuesen.

- Mænd er generelt hurtigere end kvinder til at indgå i et nyt forhold efter at være kommet ud af et langvarigt forhold, siger Thuesen til ekstrabladet.dk. Det har nok noget at gøre med, at de ønsker at få basen i orden og sikre trygheden, og det er jo meget lettere, når hjemmefronten fungerer.

Ingen regler
Thuesen mener ikke, der er regler for, hvad der er rigtigt eller forkert. Alligevel har hun dog et par guidelines til god opførsel.

- Springer man direkte ud i datinguniverset efter et brud, uanset om man er mand eller kvinde, kan det være et signal om, at man forsøger at glemme eller komme hurtigt over et knust hjerte. Når man fortaber sig i nye dates, er det lettere at føle sig ovenpå og god nok, men det er lidt ligesom at tisse i bukserne for at holde sig varm.

- Den bedste måde at komme over hjertesorg på er at mærke følelsen og erkende, at det gør ondt. Ellers risikerer man, at det gamle sår aldrig heles, og man bærer rundt på den tabte kærlighed i alt for langt tid, siger Rikke Thuesen, der mener nissen så at sige flytter med:

For når vi flytter fra det ene forhold til det andet, får vi ikke tid til at tænke over de fejl, vi selv havde ansvaret for i det forhold, vi kom ud af

- Vi finder ikke ud af, hvad vi kunne have gjort anderledes, og hvor vi selv var stædige eller svære at flytte på. Og i rigtig mange tilfælde viser det sig, at vi ender i et nyt forhold, hvor de samme problematikker viser sig igen og igen.

Tag dig tid
Det er let at skyde skylden på partneren, der er gået. For det forpligter ikke nær så meget og kræver ikke den samme indsats som at ændre på en selv, mener Thuesen:

- Så er du blevet forladt, eller forlader du et forhold, så er det det en rigtig god ide at tage en pause fra forhold, dating og løse bekendtskaber - og tage tid til at tænke over, hvad der gik galt, hvad du selv kunne have gjort, og hvad du ikke ønsker at gentage.

- Tænk over, hvad det næste forhold, du skal indgå i, skal indeholde, hvilke oplevelser skal I have sammen, hvilke interesser er vigtige at dele, hvad ønsker du fra den næste partner, og hvilke forventninger har du til forholdet, og hvad kan du egentligt selv tilbyde.

Undgå at den næste partner bliver en dåseåbner eller en løftestang, og gør dig umage med at forbedre det, du kan tilbyde både dig selv og den anden part - så er du langt mere opmærksom på, hvilken person du ønsker at møde, og hvilken relation du ønsker at indgå i.

På den anden side er det også fint at have en periode efter et langt forhold, hvor du udlever dine fantasier og prøver nye typer af - men gør legekammeraten opmærksom på, at der ikke er mere i det end som så, så du ikke efterlader for mange knuste hjerter i dit kølvand.

Annonce