Indlæser...

Sexindustrien mister potensen

En halvering af omsætningens størrelse giver den amerikanske pornobranche præstationsproblemer

11:27, 11. sep 2009 | Tomas Roar

Koldt vand har samme effekt på mænd som finanskrise og gratisporno har på sexindustrien. (Foto_ Magic Media)
Koldt vand har samme effekt på mænd som finanskrise og gratisporno har på sexindustrien. (Foto_ Magic Media)

Annonce

Krisen mindre i Danmark

Jørn, der har produceret dansk porno i snart 30 år, og som nu leverer til blandt andre eromax.dk, mener, at det er svært at sammenligne det danske marked med det amerikanske:

- Fordi vi er et nichemarked, hvor forbrugerne efterspørger sexfilm lavet af danskere og med danske modeller. Det betyder, vi langt fra er ramt på samme måde som amerikanerne, der producerer mainstreamporno på engelsk. De skal konkurrere mod lavprisproduktionerne fra Østeuropa, hvor de for mange år siden har lært modellerne at stønne på amerikansk.

Efterspørgslen på dansk porno er ikke formindsket, den er derimod forandret. Hvor man tidligere solgte til magasiner og DVD distributører ligger salget i dag online, mener Jørn.

- For vores vedkommende har vi behov for at producere hver eneste dag. Det betyder, at efterspørgslen er større, end vi kan levere, fordi vi ikke kan skaffe nok danske modeller. Med den virkelighed, vi lever i, har modellerne ingen grund til at frygte en lønnedgang - snarere tværtimod.

Problemerne med gratissider på nettet er også mindre i Danmark end i USA, igen grundet danskernes hang til dansk porno. Firmaerne, der distribuerer DVD’ere og magasiner, har næppe en lys fremtid, mener jørn.

Annonce

Annonce

For den amerikanske pornobranche centreret omkring Porn Valley (San Fernando Valley) i Los Angeles har det seneste års tid været som en iskold dukkert - det anslås, omsætningen er skrumpet med op til 50 procent.

Det skriver det ansete avis The Economist, hvor redaktør Mark Kernes fra pornobranchebladet AVN fortæller, at de fleste firmaer i industrien er små og med hemmelige omsætningstal. Alligevel han anslår, at den amerikanske pornoøkonomi omsatte for omkring seks milliarder i 2007, primært på salg og leje dvd og lidt på nettet.

Og Diana Duke fra lobbygruppen Freee Speech Coalition vurderer, at omsætningen nu er faldet med mellem 30 og 50 procent.

- Der plejer at blive indspillet mellem 5000 pg 6000 film på årsbasis, og nu er det nede på 3000-4000, siger Kernes til The Economist.

Læs om den danske pornobranches krise her - og hvad de gør ved nedturen her.

Honorarfald
Det smitter af på de cirka 1200 aktive spillere. En kvindelig standardmodel, som før fik 1000 dollars for en almindelig scene, er nede 800 dollars eller mindre. Mænd har endnu større præstationsproblemer: før 500 dollars pr. scene - nu 300 eller mindre.

Selv om verdensøkonomiens nedtur har betydning, fremgår det af artiklen, at den primære skurk er piratporno, der flyder på nettet.

Som Nina Hartley, 50-årig pornolegende, siger:

- Porno er blevet som chips, de er overalt, de er billige, kan forbruges og smides væk. Branchen vil blive mindre - og forblive skrumpet.

Annonce