Indlæser...

Utroskab er tegn på kærlighed

'Jeg elsker dig - derfor elsker jeg med en anden..! Psykolog hævder, at et sidepring er en kærlighedserklæring

14:17, 07. jan 2010 | Tomas Roar

'Jeg elsker dig så meget, at jeg er nødt til at kysse din veninde!' (Foto: colourbox.com)
'Jeg elsker dig så meget, at jeg er nødt til at kysse din veninde!' (Foto: colourbox.com)

Annonce

Annonce

En psykolog har sat Frankrig, der ellers har ’stolte’ traditioner med hensyn udenomsægteskabelige affærer, på den anden ende.

Hun hævder i en ny bog, at en mands utroskab er et udtryk for, at han elsker sin kone.

Og ikke nok med det: Psykologen Maryse Vaillant mener også, at mænd, der ikke er utro, ikke elsker deres koner længere!

Maryse Vaillant har skrevet bogen ’Les hommes, l'amour, la fidélité’ (Mænd, kærlighed, troskab’), hvor hun påstår, at fire ud af ti mænd er utro, og at utroskab er et tegn på et sundt ægteskab, ifølge dailymail.

Og grunden til, at de fleste mænd dog holder deres ægteskabsløfte, er, at de har et idealiseret billede af manderollen - som følge af at deres egen far var fraværende i deres opvækst.

Ifølge Maryse Vaillant.

Hvad mener du? Er det noget om den franske psykologs påstande? Deltag i debatten under artiklen her.

Annonce