Indlæser...

Fri sex i det fri

Danskerne udendørs-knalder på højtryk - se Google Map med de frække steder

21:03, 29. jul 2010 | Frank Bonnevie

Over hele landet mødes swingere, ekshibitionister og lurere i det fri - til fælles glæde. (Foto: Scoop)
Over hele landet mødes swingere, ekshibitionister og lurere i det fri - til fælles glæde. (Foto: Scoop) Se stort billede | Del

Annonce

På sexidetfri.dk kan du finde alle de gode sexsteder i landet. Se stort billede | Del
Hemmelig sexkode i Sverige

Det er ikke kun i Danmark, at de lange og lyse sommerdage og solvarmen får hormonerne til at boble. På den anden side af sundet, i Sverige, er der også godt gang i de frække og uforpligtende udendørsaktiviteter, og svenskerne er øjensynligt skridtet foran os danskere, når det kommer til at undgå ærgerlige og pinlige misforståelser.

Det skriver expressen.se.

Her signalerer sextrængende nemlig til hinanden via røde bånd - en ’hemmelig sexkode’, der skal medvirke til, at man ikke antaster den eller de forkerte, når man kommer frem til sex-stranden.

I Sverige opererer øjensynlig et helt sexnetværk, hvor specielt svenske par arrangerer sexmøder på campingpladser og strande - og koden er altså et rødt bånd, der bindes på campingstolen, køletasken eller parasollen, så det besøgende par ikke risikerer at gå galt i sommerlandet.

- Tidligere havde jeg en husvogn, som vi placerede røde bånd på, der flagrende i vinden. På den måde har man mulighed for at nærmere sig hinanden på en helt anden måde, fortæller Lasse til svenske Expressen.

45-årige Lasse har været sammen med ligesindede på både campingpladser og strande, og det er den swingerklub, han med jævne mellemrum kommer i, der har fundet på ideen med at signalere via røde bånd. Lidt lige som man i 'gamle dage' kunne sende signal via en bestemt type blomst i knaphullet.

Sexnetværket laver aftaler via telefon eller Internettet, og med i netværket er personer, der er til partnerbytte, gruppesex, anonym sex og voyeurs.

Annonce

Annonce

Når sommervarmen lægger sig over landet, rykker danskerne for alvor deres sexaktiviteter udendørs. Et hit er lureonani og uforpligtende sex med fremmede på stranden, i skoven og på udvalgte rastepladser rundt om i hele landet.

Nettet har for alvor fyret op under mulighederne for at score uforpligtende udendørssex - lige nu og her, når lysten er allermest påtrængende.

Det gælder i høj grad her i sommermånederne, hvor varme og solrige feriedage for alvor får hormonerne og trangen til at afprøve nye og ofte grænseoverskridende former for sex til at boble.

Over telefonen og på nettet skabes kontakterne (som regel helt anonymt). Der kommunikeres åbent om det kun voksende antal af udendørsarealer rundt om i hele Danmark, hvor der er mulighed for at komme i kontakt med ligesindede.

Fra cyberspace til rasteplads
Sitet sexidetfri.dk er det førende og mest benyttede, når det kommer til det danske marked. På sitet finder man blandt andet et stort kort over Danmark, hvor brugere har plottet et utal af steder ind, hvor der er chance/mulighed for at opleve/få sex i det fri.

Andre brugere anbefaler blot steder, hvor man fx som par har mulighed for at sexhygge i fred. Og næsten ligegyldigt hvor man bor eller opholder sig i landet, er det sjældent ret mange kilometer til et sted, hvor der indimellem foregår fræk udendørs-aktivitet.

Og hver dag bliver nye koordinater plottet ind på kortet - og ud for hvert sted står der desuden lidt ord om, hvad man har mulighed for at opleve på det opgivne sted.

Sitet råder desuden over diverse fora, hvor der søges og arrangeres og anbefales på livet løs - men at finde ud af lige nøjagtig, hvem der søger og arrangerer, er kun sjældent til at finde ud af, da langt de fleste på sitet er endda meget anonyme.

Også på Scor
Scor.dk er også et af de sites, der er langt fremme i skoene med hensyn til at videreformidle steder i sommerlandet, hvor der foregår sexfrække udendørsaktiviteter. Her benyttes chats, loger og private profiler til at komme i kontakt med ligesindede.

Endelig er der swingerdating.dk, et af landets mest omfattende søgesider for swingers af enhver art. Her fortælles der også åbent og ærligt omkring, hvor og hvornår der foregår menneskelig parringsaktivitet i kanten af skovbrynet.

I Ishøj
Vi har talt med et par, der dyrker denne form for swingersex i det fri. Kæresteparret ’Skytten’ og ’Krebsen’, der står bag den årlige Swingers Week i Danmark og info-sitet Swingerguiden.dk, hvor man kan blive meget klogere på at sex-swinge privat og i klubber, er privat også til sex udendørs, når altså stemningen og vejret er til det.

- Vi havde hørt om denne her strand i Ishøj, hvor voyeurs (tænder på at se andre dyrke sex), heteroseksuelle, homoseksuelle, par og singler søger til for at dyrke deres forskellige lyster i det fri. Så det måtte vi da også prøve, fortæller Skytten - den mandlige del af det unge par.

- Det gik dog hverken værre eller bedre, end at en mand på cykel hurtigt fik øje på os, hvorpå han kørte direkte i retning af os, stillede cyklen to meter fra, hvor vi lå - og stod så bare og gloede på. Et andet par havde måske tændt på det. Sådan er folk jo så forskellige. Vi syntes derimod, det var over grænsen, fortsætter ’Skytten’, der mener, man bør tænke sig godt om, inden man hovedkulds kaster sig ud i at opsøge de strande, rastepladser og steder rundt om i de danske skove, hvor danskerne søger til for at dyrke sex i det fri.

Ingen regler
For til forskel fra private sex-arrangementer og sex i swingerklubberne, hvor der er klare regler omkring, hvad man må og ikke må - og hvor folk kan smides på porten, hvis de ikke opfører sig efter forskrifterne - så er regler altså en by i Rusland, når det kommer til den lokale rasteplads.

Det gælder egentlig også, selv om man, som kun flere og flere i dag praktiserer, laver forudgående aftaler over telefonen og nettet om at mødes. For hvem befinder sig i realiteten i den anden ende af ledningen? Og har vedkommende nu også rent mel posen med hensyn til, hvordan tingene skal foregå, når man så endelig mødes og skal være sammen?

Dette nemme adgang til informationerne lokker også en masse udelukkende nysgerrige ud af busken. Personer, der blot dukker op på stranden eller rastepladsen for at se, hvordan de sexsøgende agerer, forklarer Skytten.

- Så ikke så sjældent kan der være et sandt rend af personer med forskellige intentioner de steder, hvor der ynder at være gang i gaden. Herunder naturligvis også folk, der overhoved intet kender til lokalitetens mere frække aktivitet, men som simpelthen ganske tilfældigt blot kommer forbi - måske for at benytte det offentlige toilet. Så det sker da med jævne mellemrum af folk antastes, fordi de simpelthen opholder sig det forkerte sted på det forkerte tidspunkt, lyder det fra Skytten.

Annonce