Indlæser...

Populært med tilskud til parterapi

50 par er tilmeldt og godkendt til de parrådgivningskurser, som staten støtter med 2,5 millioner kroner om året

14:04, 03. aug 2010 | Ritzau/mave

Annonce

Fakta om parterapi med tilskud

Parrene skal have børn under 18 år for at kunne få tilskud.

Tilskudspengene kommer fra satspuljen. Siden har folktingspolitikerne givet 10 millioner kroner til rådgivning over fire år.

Det betyder, at der er omkring 400 par, der kan få tilskud til rådgivning hvert år.

En midtvejsevaluerering af ordningen viser, at 28 ud af de 31 par, der brugte rådgivningen for at bevare forholdet, blev sammen.

Annonce

Annonce

Tilskuddene til parterapi er afhængige af parrets samlede indtægt. Det betyder, at et par maksimalt kan komme til at betale 2000 kroner for et 15 timers kursus og opfølgende samtale.

Over halvdelen af de 50 tilmeldte par tilhører - i denne sammenhæng - lavindkomstgruppen, de har en samlet indtægt på under 600.000 kroner om året. Den gruppe skal tage en 500 kroner seddel op af lommen som betaling for parrådgivningskurset.

Problemerne holder ikke ferie
Det er Center for Familieudvikling, som udbyder og kører kurserne. Foreløbig i de største byer.

Centerleder og psykolog Annette Due Madsen siger til DR Nyheder, at hun er overrasket over, at der allerede nu er så mange tilmeldte. Centret har holdt sommeferielukket i tre uger, og tilbuddet blev lanceret 10. juni.

- Der er rigtig mange par, der ønsker en håndsrækning til at løse deres parproblemer og til at blive bedre til at kommunikere. Selv om der er sommerferie, så stopper parproblemerne jo ikke.

Målgruppen er nået
Over 60 procent af de tilmeldte har en lav indkomst.

- Det viser, at vi har nået målgruppen, tilføjer Annette Due Madsen. Der er mange, som ellers ikke ville have råd til parrådgivning, selv om de gerne ville, siger hun.

Annonce