For et par år siden blev han kaldt King of Crunk. Siden er det gået jævnt ned
ad bakke for Lil Jon, der i 2005 var af de helt store players i hiphop. Hans
album 'Crunk Juice' fra samme år solgte over to milloner
Den evigt solbrilleklædte rapper med bling bling over hele linjen - også i munden - lavede i 2006 pornofilmen ’Lil Jon’s Vivid Vegas Party,' hvor han var vært, men ikke selv performede.
Og nu er han så klar med en opfølger: ’Club Lil Jon’. Den udkommer samtidig med, at han deltager i realityshowet 'Celebrity Apprentice', hvor byggematadoren med det høje hår, Donald Trump, er dommer.
Ifølge avn.com har den pigeglade rapper deltaget i alle dele af produktion af den nye film: Fra at oplære modellerne til at lave musikken.
I 'Club Lil Job' ses Monique Alexander, Tawny Roberts, Jenaveve Jolie, Jada Fire, Olivia O'Lovely, Aryana Angel, Shy Love, Finesse Navaro, Byron Long og Tyler Knight.
I 2001 udgav Hustler Snoop Dog-filmen og soundtracket 'Snoop Dogg’s Doggystyle', der blev et hit og ledte til en lille bølge af porno-rapudgivelser af blandt andre Mystikal og Ice-T. Ingen af stjernerne var dog selv aktive i filmene.
