'Stormfulde højder' - nu med uartige bindelege. 'Jane Eyre' - nu med eksplosiv
sex.
Jeps - litterære klassikere peppet op med lidt for husarerne for at lokke nye læsere til.
Det er, hvad e-bogsforlæggeren Claire Siemaszkiewicz, fra Total-E-Bound Publishing, lancerer 30. juli.
- Vi omskriver ikke klassikerne. Vi beholder den originale prosa og forfatterens stil. Men vi vil forbedre romanerne ved at tilføje de manglende scener - til læsernes fornøjelse. Folk vil enten elske eller hade det, men vi er 100 procent sikre på, at der er et marked, siger hun til huffingtonpost.com.
Se også: LÆS: S/M-succes nu som pornofilm
Det marked er eksploderet med millionsalget af s/m-trilogien 'Fifty Shades', og Siemaszkiewicz håber på, at en ny generation af læsere vil få øjnene op for bøgerne.
- Jeg har ofte tænkt på, om Brontë-søstrene (forfatterne bag 'Jane Eyre' og 'Stormfulde højder', red.) ville have skrevet erotisk romantik, hvis de levede i dag. Der er nemlig en masse underligende seksuelle spændinger i deres historier.
De frække scener bliver kreeret af nogle af forlagets 240 forfattere, der leverer erotiske romancer.

