Indlæser...

Sex er 400 procent bedre end onani

Samleje er 4 gange bedre end hurtig spiller med højrehånden. Det siger videnskaben selv...

11:30, 20. dec 2006 | Bonnevie

Annonce

- Jeg får det altså 400 procent bedre, hvis du lige hjælper til her... (Foto: Trevor Watson)
- Jeg får det altså 400 procent bedre, hvis du lige hjælper til her... (Foto: Trevor Watson)

Annonce

Så er der endnu en god grund til at bruge de kolde vinteraftener under dynen sammen med partneren frem for selv at klare paragrafferne, hvis trykket bliver for stort.

Efter flere videnskabelige forsøg med orgasmer har forskere fra bl.a. University of Paisly i England nu konkluderet, at sex med en partner er 400 procent bedre end masturbation, videregiver Illustreret Videnskab.

De frivillige 'forsøgskaniner' så en film med erotisk indhold, hvorpå de skulle onanere eller dyrke sex med deres partner.

'Efter de seksuelle udfoldelser målte forskerne deltagernes indhold af hormonet prolaktin i blodet, og det viste sig, at prolaktin-niveauet var 400 procent højere hos dem, der havde dyrket sex med en partner, end hos onanisterne', skriver Ilustreret Videnskab

Prolaktin er det stof, der sendes ud i blodet efter en orgasme og giver den karakteristiske tilfredsstillelsesfølelse.

Dette må da være det endegyldige, videnskabelige bevis for, at det i meget høj grad betaler sig at komme hinanden lidt mere intimt ved.

Annonce