Forsiden lige nu: Bendtner jubler: Det føles godt
.tv lige nu: Her går 50 Cents bodyguard amok
Hver 12. drøm er erotisk, viser ny undersøgelse. Mænd drømmer om imaginære personer, mens kendisser og tidligere partnere optræder i kvindernes våde drømme
11:30 - 12. jul. 2007 | Tomas Roar
Mand: Hvor ofte har du våde drømme? Klik ok, hvis du erkvinde og vil se resultatet)
Kvinde: Hvor ofte har du våde drømme? (klik ok, hvis du er mand og vil se resultatet)

- Men det er svært at slå fast, om nutidens kvinder blot drømmer mere om sex, eller de måske længere ikke er så bange for at fortælle om deres frække nattedrømme. (Foto: Trevor Watson)
Alle, både mænd og kvinder og i alle aldre, drømmer med jævne mellemrum om sex.
En ny canadisk undersøgelse konkluderer, at cirka otte procent af vore drømme er af seksuel karakter - og mens mændene i udpræget grad drømmer om sex med imaginære personer, så dyrker kvinderne sex med tidligere partnere og kendte personligheder i deres drømme, fortæller netsiden Health24.com.
Tilbage i 1960'erne, hvor en lignende drømme-undersøgelse blev foretaget, kom man frem til, at mænd havde omkring dobbelt så mange sexdrømme som kvinder.
Markant forskel
- En markant forskel mellem kønnene, som dog i dag er mere eller mindre
udlignet, fortæller Antonio Zadra, professor i psykologi ved University of
Montreal, til Health24:
- Men det er svært at slå fast, om nutidens kvinder blot drømmer mere om sex, eller de måske længere ikke er så bange for at fortælle om deres frække nattedrømme
I følge professor Zadra, der ledede den nylig offentliggjorte undersøgelse, har forskere verden over brugt meget tid på at studere menneskets sexdrømme - og det er på trods af, at lige nøjagtig seksuel aktivitet er noget af det mest almindelige at drømme om.
For at komme frem til drømmeresultaterne, indsamlede forskerne data fra 109 kvinder og 64 mænd, der alle nøje skrev karakteren af deres natteudskejelser ned i helt op til en måned ad gangen. Som i sidste instans indbragte en database bestående af cirka 3500 drømme.
De medvirkende canadiske drømmere var i alderen 20 - 89 år, og ingen af de medvirkende blev under forsøget spurgt om deres seksuelle orientering.
Mænd er egoistiske sexdrømmere
At både mænd og kvinders sexdrømme er af en forholdsvis virkelighedstro
karakter, kan man læse ud af, at fire procent af vore sexdrømme ender med
udløsning/orgasme.
Og når det kommer til, hvad vi drømmer om, så handler det i meget høj grad om forskellige former for samleje, tæt efterfulgt af seksuelle tilnærmelser, flirten, sexfantasier (drømme om at fantasere om sex), samt om at masturbere.
Desuden handler hele 18 procent af kvinders sexdrømme om uønsket sex. Altså om at blive taget seksuelt med magt. I netop den kategori er mændene nede på 5 procent.
Derimod har mænd større tendens til at drømme om at have sex mere end en person ad gangen. Ligesom mænd øjensynlig ikke under deres partnere at få orgasme - altså i drømme!
Her er kvinder lidt mere large. I fire procent af de hotte natteudfoldelser får deres drømmepartner udløsning/orgasme.
Ikke kun mennesker
- At mænd generelt pålægges, at de kun tænker på egen tilfredsstillelse,
er naturligvis en sandhed med modifikationer. Men meget tyder altså på, at
det meget vel kan være tilfældet i drømmenes verden, siger professor Zadra,
der ligeledes kan berette, at vi mennesker ikke kun lader os ophidse
seksuelt af hinanden.
En af de kvindelige deltagere i undersøgelsen meldte blandt andet tilbage, at hun i en heftig drøm var blevet seksuelt ophidset af en kæmpe plante, som virkede erotisk på hende.
Ja, det var en plante. Ikke en slante!
Sejr til Krøldrup og Fiorentina 22:54, 13. mar
Populær svensker i 'X Factor'-finalen 22:42, 13. mar
Mads Junker på tavlen 22:40, 13. mar
Herning tæt på semifinale 22:07, 13. mar
Danmarks nye kendispar 22:06, 13. mar
Pas på med Soulshock-tænder 22:04, 13. mar
Bendtner jubler: Det føles godt 21:28, 13. mar
50 Cents bodyguard amok på danske fotografer 19:48, 13. mar
Bendtner jubler: Det føles godt 21:28, 13. mar
Tilbudt 50.000 for at droppe Paradise 17:02, 13. mar
Pas på med Soulshock-tænder 22:04, 13. mar
Merson: Luk kæften, Bendtner! 14:24, 13. mar
Remee afviser alle teorier: Jeg kogte over 16:15, 13. mar
To timer i skyggen 01:08, 14. mar
![]()