Indlæser...

Vi blev forelsket i mørket

Dating in the Dark:  Rikke havde opgivet håbet om nogensinde at blive forelsket, indtil hun hørte Svens stemme

11:42, 22. mar 2010 | Karen Seneca

Kanal 5?s nye single-show hedder ?Dating in the Dark?, og her fandt Sven og Rikke kærligheden. (Foto: Jan Unger)
Kanal 5?s nye single-show hedder ?Dating in the Dark?, og her fandt Sven og Rikke kærligheden. (Foto: Jan Unger) Se stort billede | Del
Annonce
Det er tre år siden, at 29-årige Rikke Rasmussen sidst havde en kæreste. Men det er ti år siden, at hun virkelig fik hjertebanken og varme kinder ved tanken om en mand. Nu sidder den smukke sygeplejerskeelev fra Århus og kigger dybt betaget på den jævnaldrende Sven Christensen fra København.

Men da de mødtes, kunne de kun høre og dufte hinanden. Det var til optagelserne på Kanal 5’s nye datingprogram ’Dating in the Dark’, hvor parrene mødtes i bælghamrende mørke og først fik lov at se hinanden til sidst.

– Jeg har haft alle mulige overfladiske kriterier, når jeg datede. De skulle have det rigtige tøj, det rigtige hår, flotte tænder, og jobbet skulle også være i orden. Men her blev udseendet sekundært, fortæller Rikke.

– Han havde en rolig stemme, og da vi var i mørket, førte han mig rundt med sikker hånd, og jeg følte mig helt tryg ved ham.

Sven kom ud af et forhold for et år siden. Han troede ikke, han skulle møde kærligheden igen og medvirkede egentlig bare i programmet for sin egen personlige udviklings skyld.

Troede hun var blondine
– Det kørte bare på første date. Jeg kunne dufte hendes parfume, da hun kom ind i rummet – og kunne lide den. Jeg syntes, at hun var sindssygt sød, så jeg var fuldstændig ligeglad med hendes udseende. Jeg troede faktisk, at hun var lyshåret og lillebitte, for da vi gav hinanden et knus, forsvandt hun helt i min favn.

Sven er revisor, så Rikke forestillede sig, at hun sad over for en lille kontormus. Men en sød kontormus, som var ærlig om sit kuldsejlede forhold fra starten.

– At en kvinde skulle vælge mig ud fra min personlighed gjorde, at jeg blev nødt til at være ærlig. Samtidig gik man mere aggressivt til værks i sine spørgsmål, fordi der var kort tid at date i, og man ikke kunne se hinanden.

I løbet af de – bogstavelig talt – blinde dates blev parret mere og mere interesseret i hinanden. Og nu er de kærester. Imod alle odds, for Rikke har datet og dumpet en del de sidste tre år.

– Jeg var frustreret, for mine venner blev gift og fik børn, og jeg var jokeren, der sad for enden af bordet til parmiddagene. Alle spurgte: ’Hvad er der galt? Skal du ikke have en kæreste?’ Så jeg var begyndt at tænke: ’Når jeg ikke kan blive forelsket, må jeg jo nøjes’.

Sven havde de samme tanker.

– Jeg tænkte, at jeg aldrig ville finde en kæreste, så jeg måtte gå på kompromis og finde en, der ville være en god mor. Jeg vil sindssygt gerne have børn. Men jeg tager en dag ad gangen og synes bare, at det er helt vildt fedt at være sammen med Rikke.

– Jeg kan gå lidt i panik, fordi man bliver så sårbar, når man er forelsket. Man giver sig så meget hen til et andet menneske, og det kan godt virke lidt farligt, siger Rikke.

Hvorfor lige to ’opgivende’ singler fandt sammen i et tv-program, har de ikke svar på, men Rikke tændte på Svens ro og hans glæde ved sit liv. Og Sven på hendes positive livssyn.

Stolt når andre kigger
– Hvis ikke man vender tingene til det positive, bliver det hele gråvejr og leverpostej, siger Rikke.

– Før var jeg virkelig jaloux. I mit sidste forhold kunne jeg se rødt af jalousi. Men når Sven og jeg er i byen, og piger kigger efter ham, tænker jeg: ’Yes, han er min’, i stedet for at blive jaloux.

Parret er stadig i den fase, hvor man ruller hele fortiden ud og lærer hinanden at kende bid for bid.

– Jeg er ærlig hele vejen igennem. Hvis man ikke kan tåle at høre om fortiden, skal man finde en utrolig grim jomfru. Jeg har ekstrem dårlig samvittighed over for min tidligere kæreste, for jeg var utro og løj, så nu tænker jeg, at Rikke skal behandles rigtig, rigtig godt, siger Sven og bliver suppleret af sin nye soul mate.

– Man skal være på samme hold. Det er vigtigt at acceptere, at der er en forskel i stedet for at lave om på hinanden.

Annonce