Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Man boller bare bedre på hotel

Ny seng - ny sex: En nat på et hotel er en mirakelkur mod et skrantende sexliv, mener Joan Ørting

23:47, 18. apr 2008 | Karen Seneca

Annonce

Den faste side i sengen bliver afløst af anarki. Man ligger på tværs, bruger gulvet, tager puden under numsen og er ligeglad med, at der kommer pletter på den. (Foto: Bulls)
Den faste side i sengen bliver afløst af anarki. Man ligger på tværs, bruger gulvet, tager puden under numsen og er ligeglad med, at der kommer pletter på den. (Foto: Bulls)

Annonce

Annonce

Vaner og rutiner er en giftpil for sexlysten. Og den letteste måde at blive afgiftet på er at komme ud af de vante rammer og tilbringe en weekend på et hotel.

Man boller bare bedre på hoteller. Der sker noget erotisk, når man kommer ind på værelset. Man bliver en anden, er mere fri og legende, fordi man ikke har ansvar for noget som helst, siger Joan Ørting.

Man er anonym. Ingen kender en, man kan skrige og stønne så højt, som man vil, uden at bekymre sig om den tysker, der bor på den anden side af væggen.

Og hvis man møder ham på gangen dagen efter, er det bare lidt frækt, at han måske har kunnet høre jeres sexlyde.

Gå nøgne rundt
En af fordelene ved at overnatte et fremmed sted sammen er, at man ikke bliver forstyrret af nogen, medmindre man selv ønsker det.

Ingen kommer uanmeldt dumpende ind til en kop kaffe, der er ingen postbud, som banker på døren for at aflevere en pakke, ingen børn, der pludselig vågner og skal passes.

Og selv om mobiltelefonen er med, kan den sættes på lydløs og tjekkes for beskeder senere.

Eneste forstyrrelse er, når I får roomservice, som I kan tage med i sengen, fordi det er den, der er midtpunktet i ethvert hotelværelse.

Sengen i centrum
Alt foregår omkring sengen. Man spiser i den, krummer og ved, at det ikke betyder noget, for der bliver gjort rent bagefter.

Man går i bad og kommer nøgen ind i værelset for at finde sit tøj. I det hele taget ser man hinanden mere afklædte end normalt, fordi der kun er et rum til at gøre det hele i.

Man er mere tæt. I er jo på udebane sammen, så et par, der aldrig sover i ske normalt, gør det pludselig, når de sover i en anden seng end deres egen, siger Joan Ørting.

Se en pornofilm
Den faste side i sengen bliver afløst af anarki. Man ligger på tværs, bruger gulvet, tager puden under numsen og er ligeglad med, at der kommer pletter på den.

Ofte er der et spejl foran sengen, som får det erotiske barometer til at stige. Eller et tv med betalingsfilm, så I kan have en pornofilm kørende i baggrunden.

Selv de, der aldrig har set en pornofilm, kan få lyst til det på hotelværelset, fordi man spiller en anden rolle sådan et sted.

Man er åben over for alle indtryk, bemærker lydene, lugten og prøver måske noget, man aldrig har prøvet før – det kan være en drink fra minibaren, en sexstilling eller en film.

En nat eller flere på et hotel er dyrere end en god middag lørdag aften derhjemme, men det er en investering, som giver kontant afkast til parforholdet.

Man er åben over for alle indtryk, bemærker lydene, lugten og prøver måske noget, man aldrig har prøvet

Annonce