Skole ads Haribo Sol Gryn Stadium Coca Cola TV2 Sport Adidas

Moralsk finale?

Kjellerups forsvarende mestre er ude efter nederlag til listige Ry på to mål af søstrene Gewitz

18:21 - 30. okt. 2009 | Kent Villadsen

Vilde jubelcener da Ry besejrede Kjellerup forsvarende mestre. Foto: Kent Villadsen

null

Ry``s fæstning Pernille Hasager,Anne Laursen,Vibe Yde,Sara Schmidt og Thore Nautrup. Foto: Kent Villadsen

Del

Kjellerups forsvarende mestre tog i mod Ungdomsskolen Ry. Trods vand på banen leverede pigerne en fantastisk kamp. Ry startede flot, det var ikke overraskende Laura Gewits, der med et pragtfuld frispark efter 19 minutter sendte Ry på sejrskurs.

Ry´s Fæstning var endnu ikke passeret, så det så godt ud. Anden halvleg blev mere lige. Steffanie (ikke Rask der ellers har scoret 13 mål) men Pedersen fik dirket Ry`´s fæstning op, og så var det 1-1.

Kjellerups forsvarende mestre vejrede morgenluft. Men Ry´´s anden Gewits (Luna) ville ikke stå tilbage for søsteren. Med et lidt forkølet spark sendte hun lædderet i nettet. Så selvom fæstningen faldt, blev borgen ikke indtaget. Steffanie Rask måtte aflevere den store bamse, kaldet Erik, til Laura Gewits.

Så Gewits-Kjellerup 2-1.- og Ry videre til endnu en kredsfinale og måske flere sejre i Parken.

Søg:




Seneste gallerier i Skolefodbold

Skolefodbold

Vidste du...

305 mål er blevet scoret i samtlige finaler i turneringen.

Seneste i Skolefodbold

Seneste fra Ekstra Bladet Skole

flash!

Sport

Img