Skolefodbold

Ingen mål før kampen

Der var endnu ikke scoret på holdene før kampen i Birkerød

12:45 - 26. okt. 2009 | Allan Gade

Målmandsudskiftningen hjalp ikke; for her scorer den ene målmand på den anden, med Hellebækmålmanden i målscorerens rolle. Foto: Allan Gade

null

Rådslagning i pausen for Sjælsøskolen, Hvordan skal vi ændre situationen? Vi skal tættere på deres mål og forsøge med skud på mål udefra, var beskeden. Foto: Allan Gade

Del

- Det er nu ikke fordi vi har et suverænt forsvar, sagde en af trænerne fra udeholdet Hellebækskolen, der mødte Sjælsøskolen.

-Men vi har haft succes med at lægge pres på modstanderne, så vi på den måde har holdt dem væk fra vores eget mål.

Hellebækspillerne har indtil nu brugt 18 spillere, for her bliver man henholdsvis udtaget/vraget til holdet.

-Vi har et antal spillere, der minder lidt om et superliga mandskab. Og vi er to, der står for holdet, altså et såkaldt trænerteam, sagde den ene træner Anders Korsgaard Pedersen.

Det er heller ingen hemmelighed, at rekrutteringen foregår blandt spillerne i den lokale fusionsklub ”Fremad Nord”.

Nye følelser hos pigerne

Efter tre minutters spil fik Birkerødspillerne så prøvet noget helt nyt. Modstanderne scorede. Og de kom bagud 0-1. Hellebæks topscorer Julie Wargo (10 mål) var netop løbet fra et snorksovende Sjælsøhold og banket bolden i kassen. Det så næsten for let ud.

Inden pausen lykkedes det dog for Sjælsøskolen at få udlignet. En forsvarsfejl gav Sjælsøskolen et hjørnespark og dette blev sat flot ind over mål og det lykkedes her på den anden berøring, at få sparket bolden i mål til 1-1. Målscorer Lisa Førby, der senere modtog fidusbamsen.

Der var chancer til begge hold, men ikke mange. Det var kampen om midtbanen og det begyndte at lugte af straffesparkskonkurrence. Dette havde Sjælsøskolens træner Per Lorentsen også lugtet, så han ville nu skifte målmand i de sidste minutter, så man stod bedre rustet til straffesparksafgørelsen. Kampen sluttede 1-1 og derfor de ventede straffespark.

Resultatet heraf blev at Hellebækskolen vandt med cifrene 5-4. De møder ude Ganløse Skole i semifinalen i kredsen. Der er fire kampe tilbage før Parken.

Ingen artikler
Søg i artikler:

Seneste gallerier i Skolefodbold

Seneste i Skolefodbold

Annonce

flash!

Sport

Seneste fra Ekstra Bladet Skole



Img