Fem, tre, fem, otte, tre og tre mål i de første seks kampe, det giver i alt 27 mål og en førsteplads på topscorerlisten til 16-årige Mathias Kjærulf fra Egeskolen
14:14 - 31. okt. 2009 | Henrik Schou

Den farlige forward Mathias Kjærulf jubler efter mål nummer to i kreds semifinalen. Foto: Henrik Schou

Endnu en målmand må se til, når Mathias løber væk for at juble. Foto: Henrik Schou

Egeskolens bedste spiller er Morten Larsen, der er med i skolefodbold på 7 år. De første seks for Måløv Skole i Ballerup: Foto: Henrik Schou
Han ser ikke ud til at kunne stoppes. Han flyver på en stor lyserød sky.
De forsvarende mestre har ry for at skrabe de store talenter til sig, unge knægte vælger skolen for at spille med i Ekstra Bladet Skolefodbold
–Jeg elsker at spille skolefodbold, det giver altid lidt kriller i maven, siger den farlige forward, der også har spillet et par år for Grantofteskolen i Ballerup, hvor han bor. Klubtræningen foregår tæt på i Ledøje-Smørum.
Endnu har ingen klubber været ude efter ham, men det er uden tvivl kun et spørgsmål om tid.
–Det kunne da være sjovt at få penge for det på et tidspunkt, smiler den lange angriber, som selv holder med Brøndby.
Kan nå over de 30
–Jeg nyder hver gang, jeg scorer. Det er lige meget om det er venstre eller højre ben for mig, den skal bare i kassen, slår måltyven fast. Hans arbejde gøres også meget lettere af de mange sukkerbolde, der serveres af holdets bedste spiller, Morten Larsen.
Ofte er topscorerlisten præget af angribere, der har lavet mange mål i få kampe, men Mathias bliver bare ved. Han er på vej mod den magiske grænse på 30 mål, der nok skal blive slået, hvis Egeskolen klarer frisag i kredsfinalen mod et andet hold fra Værløse tirsdag 3. november på Værløse Stadion.
Egeskolen har ikke sidste års skræmmende styrke. Som 10.klasses center kommer der naturligt nye elever hvert år, og de store stjerner fra sidste års hold er væk. Tilbage er Mathias, Morten og store Mehmet Bektas fra Værløses Danmarksserie hold på mål, og ind til nu har det været rigeligt, de har en målscore på 40-4.



Mere end 25.000 drenge og piger spillede med sidste år.
|
Vågn op-værterne starter festen! 15:51, 16. mar |
|
'Derfor eeeeeeelsker jeg fodbold' 12:52, 16. mar |
|
Vind en rejse til VM i Sydafrika 12:07, 15. mar |
|
Oversigt over slutrunden 15:12, 04. mar |
|
Så ruller bolden igen! 13:28, 04. mar |
|
Deltag i undersøgelsen og vind en Wii 14:31, 10. feb |
|
Her er din slutrunde 20:56, 01. dec |
|
Mary på ferie uden mand og børn |
|
Amalie laver jo ikke andet end at sprede ben |
|
Leif Davidsen: Jeg er Gud ved tasterne |